Kamery live
prognoza pogody

Niska kara dla zabójcy

17 stycznia 2016 15:30

Sąd apelacyjny w Krakowie obniżył do zaledwie 15 lat pozbawienia wolności karę dla mordercy Andrzeja - nowotarżanina zadźganego przed klubem ADHD w Nowym Targu. Tak niski wyrok wzburzył opinię publiczną na całym Podhalu

Niska kara dla zabójcy

Sąd Apelacyjny uznał przeprosiny kierowane przez sprawcę do rodziny ofiary jeszcze na etapie rozpraw przed Sądem Okręgowym, jako podstawę do nie zastosowania wobec niego nadzwyczajnej kary, jaką jest dożywocie. 

Przypomnijmy – do zabójstwa doszło w nocy 30 listopada 2013 r. Andrzej Krzysztofiak wraz ze znajomymi stał w kolejce do klubu. W pewnej chwili grupa młodych mężczyzn – głównie mieszkańców Rabki i okolic wszczęła bójkę w trakcie której Dawid M. kilka razy ugodził nożem młodego nowotarżanina. Ostatni cios zadał prosto w głowę. Po wszystkim Dawid M. kopnął w głowę leżącego na ziemi pokrzywdzonego, który dogorywał z nożem wbitym w czaszkę. Andrzej zmarł w wyniku odniesionych ran w szpitalu.

Tak niski wyrok to precedens. Podczas toczącej się przed Sądem Okręgowym w Nowym Sączu rozprawie, Prokuratura wnioskowała o najwyższy wymiar kary, czyli dożywocie. Sąd Okręgowy w Nowym Sączu uznał za zasadne taki wymiar i taką karę zasądził.. 

Dawid M. od początku nie przyznawał się do zbrodni. Był badany przez biegłych psychiatrów. Uznali oni, że miał pełną zdolność rozpoznania znaczenia czynu i pokierowana swoim postępowaniem. Uznali też, że cechuje go chłód emocjonalny, brak empatii i niezdolność przeżywania poczucia winy. 

Od wyroku Sądu Okręgowego sprawca za pomocą adwokata Jana Widackiego swojego obrońcy odwołał się do wyższej instancji, czyli Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Ten uznał w dużej mierze argumentacje adwokata, który podnosił, że kara dożywocia jest wyjątkowa i wymierza się ją za szczególnie okrutne zbrodnie Wyrok jest prawomocny.

Jak podaje Gazeta Krakowska “W pewnej chwili Beata Barylak-Pietrzkowska zwróciła się wprost do siedzących na sali krewnych zabitego Andrzeja Krzysztofiaka. Powiedziała, że nikt nie kwestionuje bólu i cierpienia pokrzywdzonych po śmierci syna i brata. Dodała jednak, że sąd apelacyjny jest zobowiązany by sprawę osądzić „sprawiedliwie”, a wymierzona kara 15 lat więzienia jest „zasadna i celowa”.

Wieść o tak niskim wymiarze kary bulwersuje mieszkańców Stolicy Podhala. Fora internetowe huczą, bo prosta kalkulacja daje przykry obraz – morderca sprzed ADHD może wyjść na wolność już za 5 lat!. Dlaczego? Wyrok 15 lat pozbawienia wolności daje skazanemu możliwość wyjścia na wolność, np. za dobre sprawowanie, już po 7 latach. Dawid M. przesiedział już w więzieniu 2 lata, które zostaną zapewne do łącznej kary wliczone. Stąd już za 5 lat prawdopodobne jest, że nożownik będzie niemal bezkarnie chodził po ulicach, ciesząc się wolnością.

NT24TV 17.01.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również