Kamery live
prognoza pogody

Nieletnia złodziejka przyłapana w Nowym Targu

19 marca 2024 10:40

16-letnia dziewczyna ukradła artykuły w sklepie na terenie Nowego Targu. Została ujęta przez pracownika ochrony i przekazana nowotarskim policjantom. Z uwagi na wiek będzie odpowiadała przed sądem rodzinnym.

Nieletnia złodziejka przyłapana w Nowym Targu

W sobotę tj.16 marca br. w południe policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu zostali wezwani do kradzieży w jednym ze sklepów na terenie miasta. Na miejscu funkcjonariusze zastali pracownika ochrony oraz nieletnią dziewczynę. Nastolatka ukradła lody, kosmetyki, lakier do paznokci na łączna kwotę ponad 100 złotych i nie płacąc, chciała wyjść ze sklepu. Moment kradzieży został nagrany na monitoringu. 16-latka po wykonaniu czynności została przekazana ojcu, który wcześniej zapłacił za skradziony towar. Z uwagi na wiek, sprawa nieletniej zostanie przekazana do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Nowym Targu.

Osoby po ukończeniu 13 lat, ale przed ukończeniem 17 lat odpowiadają przed sądem rodzinnym za popełnione czyny karalne, czyli przestępstwo, przestępstwo skarbowe, wszystkie wykroczenia lub wykroczenie skarbowe. Wszystkie osoby po ukończeniu 17 lat odpowiadają już jak osoby dorosłe.

Policjanci podkreślają: Zgodnie z nowelizacją ustawy wobec nieletniego sąd rodzinny może zastosować środki wychowawcze, lecznicze i poprawcze. Środkami wychowawczymi są upomnienie, zobowiązanie do określonego postępowania, nadzór odpowiedzialny rodziców albo opiekuna nieletniego, nadzór organizacji społecznej, nadzór kuratora sądowego, skierowanie do ośrodka kuratorskiego, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, przepadek przedmiotów pochodzących z czynu zabronionego, umieszczenie w rodzinie zastępczej zawodowej specjalistycznej, umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, umieszczenie w okręgowym ośrodku wychowawczym. Środkiem leczniczym jest umieszczenie w zakładzie leczniczym, a środkiem poprawczym jest umieszczenie w zakładzie poprawczym.

/źródło: Policja Nowy Targ/

Andrzej Lach 19.03.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również