Kamery live
prognoza pogody

Nie żyje Andrzej Brandstatter, genialny muzyk i kompozytor

14 maja 2024 14:01

Utwory takie jak “Dwie tęsknoty”, “Hej szalała, szalała”, “Młoda uroda” czy “Pod Hawraniem” znała cała Polska. Informację o śmierci muzyka przekazała rodzina artysty.

Nie żyje Andrzej Brandstatter, genialny muzyk i kompozytor

Fot. Anna Zadziorko, www.brandstatter.pl

Choć urodził się w Opolu to niemal przez całe życie związany był z regionem Podhala. Andrzej Brandstatter, twórca słynnego zespołu “Krywań” oraz kompozytor wielu znanych utworów, zmarł 13 maja 2024 w wieku 72 lat. Niezwykle utalentowany artysta przez lata propagował muzykę górali, dodając do niej nowoczesne brzmienia. Teraz o jego śmierci poinformowała rodzina.

 – Odszedł Człowiek wielkiego serca i hartu ducha, który swym uśmiechem i pogodą zarażał innych. Jesteśmy wdzięczni, że było nam dane się spotkać. Rodzinie i Bliskim składamy najserdeczniejsze wyrazy współczucia – napisał burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz.

Szczyt popularności Andrzej Brandstattera przypadł na lata 70-te – kiedy to zdobył główne nagrody na festiwalach w Zielonej Górze czy Opolu – oraz w latach 90-tych dzięki utworom “Dwie tęsknoty” oraz “Hej szalała, szalała”. Po tragicznej śmierci jego syna w 1992 r. artysta założył Fundację Pro Nati, która skupia się na pomocy uzdolnionych muzycznie dzieci zmagającymi się z niepełnosprawnościami.

 – Każde dziecko, zdrowe czy niepełnosprawne, które rwie się do muzykowania albo do rysowania, dostaje dzięki Fundacji szansę nauczyć się więcej, wystąpić na scenie, przeżyć niezapomnianą przygodę. Efekty pracy Andrzeja Brandstattera i Jego żony mogliśmy podziwiać co roku podczas zakopiańskich Wierchowych Spotkań – dodają zakopiańscy urzędnicy.

 

redakcja 14.05.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również