Kamery live
prognoza pogody

Nastoletnia Mistrzyni z Nowego Targu

22 marca 2019 13:19
Wyciszenie Włącz dźwięk

To co dorosłemu człowiekowi się nie udaje, jej wychodzi z łatwością. Nowotarżanka Kinga Bała robi furorę w świecie Indoor Skydivingu. Jedenastolatka zdobyła już wicemistrzostwo Polski, mistrzostwo Holandii, Belgii i Czech, a niedawno wygrała również hiszpańskie zawody Wind Games, określane jako przedsmak Mistrzostw Świata.

Ma 11 lat, chodzi do piątej klasy szkoły podstawowej nr 4 w Nowym Targu i jest Mistrzem Holandii, Czech czy Belgii. Kinga Bała w swoim dorobku ma już kilkadziesiąt pucharów, medali i wyróżnień w indoor skydivingu – dyscyplinie sportowej która zdobywa coraz większą popularność.

 – Jak wchodzę do tego pokoju to przypominam sobie te zawody i motywuje mnie to do dalszych treningów – mówi Kinga spoglądając na rozwieszone medale i trofea.

Swoją przygodę z lotami w tunelu zaczęła cztery lata temu i od tamtej pory Kinga stała się jedną z najbardziej utalentowanych zawodniczek na świecie. Tylko miesiąc temu zdobyła pierwsze miejsce w hiszpańskich zawodach Wind Games pospolicie określanych jako przedsmak Mistrzostw Świata.

 – Jest to nowa generacja lotników z tym, że ona jest jeszcze młoda, więc może jeszcze bardzo się rozwinąć. Niesamowicie ona lata i gdy na nią patrzę to myślę sobie, że chciałbym tak latać jak ona – śmieje się Robert Bodo, menadżer sportowy Hurricane Factory Tatralandia na Słowacji, gdzie Kinga trenuje przed zawodami.

To niezwykle spektakularna dyscyplina sportowa. Indoor skydiving ma wiele wspólnego z łyżwiarstwem figurowym, ale po za dobrze wykonanymi akrobacjami równie dużą rolę odgrywa zmysł równowagi czy dobrze zaplanowany układ choreograficzny.

 – Każde zawody wymagają ułożenia układu i ten układ jest ćwiczony przed zawodami – opowiada nam Anna Bała, mama Kingi. – Później ten układ przesyłamy do sędziów i Kinga na zawodach musi powtórzyć ten układ. Oprócz obowiązkowych figur oceniana jest estetyka wykonania, technika każdego ćwiczenia i ogólne wrażenia artystyczne zgrane z muzyką.

Talent nastolatki okazuje się na tyle duży, że przerasta możliwości polskich szkoleniowców. Aby w pełni wykorzystać potencjał nowotarżanki, Kinga trafiła pod skrzydła cenionej w świecie fińskiej ekspertki. – Tylko ona jest w stanie pokazać coś nowego i dostrzec błędy które wykonuje – tłumaczy mama Kingi.

Cel przed Kingą jest tylko jeden – zdobycie Mistrzostwa Świata. Aby jednak tak się stało zawodniczka z Nowego Targu musi poczekać co najmniej do dwunastego roku życia. Dopiero wtedy będzie mogła uzyskać powołanie do kadry narodowej.

 – Cały czas się do tego przygotowujemy poprzez udział w innych zawodach gdzie nie ma takich obostrzeń jeśli chodzi o start w tych zawodach – przyznaje tata mistrzyni, Dawid Bała.

Najbliższe zawody przed nastolatką dopiero za pół roku. W Listopadzie Kinga weźmie udział w Mistrzostwach Polski w Katowicach. Więcej informacji na temat utalentowanej nastolatki z Nowego Targu ukażemy w specjalnie przygotowanym reportażu, który w najbliższych dniach ukaże się na naszej stronie internetowej. Tymczasem krótką relację reporterską możecie już oglądać poniżej. Zapraszamy!

/ps/

 

Piotr Starmach 22.03.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również