Następcą ks. rektora Stanisława Gulaka – ekonomista, naukowiec i dydaktyk
NOWY TARG. Wybrany dziś głosami elektorów na dokończenie kadencji odwołanego ks. dra Stanisława Gulaka pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Podhalańskiej Państowej Uczelni zawodowej, dr hab. Robert Włodarczyk (rocznik 1975) ma szansę zostać najmłodszym rektorem w Polsce.
Jeśli do najbliższego czwartku nie wpłyną protesty, wybory się uprawomocnią i będzie mogło nastąpić oficjalnie przekazanie władzy przez dotychczas pełniąca obowiązki rektora dr Halinę Ziębę następcy odwołanego ks. rektora. Uzupełnienie kadencji to okres zaledwie trzymiesięczny.
Oznacza to, że w czasie wakacji komisja wyborcza będzie musiała przeprowadzić wybory rektora na pełną już kadencję 2020 – 2024.
A oto przekazany przez rzeczniczkę prasową PPUZ, Beatę Szkaradzińską, biogram elekta:
Robert Wojciech Włodarczyk
Stopnie naukowe:
doktor habilitowany nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia
doktor nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii
Funkcje:
– profesor uczelni w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie
– kierownik Katedry Teorii Ekonomii w Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
– profesor uczelni w Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu,
– dyrektor Podhalańskiego Ośrodka Nauk Ekonomicznych (jednostka wspólna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu)
Działalność naukowa:
– problematyka badawcza (ponad 100 publikacji naukowych i dydaktycznych) dotyczy teorii ekonomii, polityki makroekonomicznej, polityki monetarnej, międzynarodowych rynków finansowych, giełd papierów wartościowych, unii monetarnej, rynku pracy, oceny projektów inwestycyjnych oraz doradztwa inwestycyjnego.
– kierownik lub współautor ponad 30 krajowych i międzynarodowych projektów badawczychMNiSW, NCBiR i NBP.
– uczestnik ponad 120 konferencji i sympozjów naukowych i kilkudziesięciu konferencji i szkoleń o charakterze dydaktycznym z zakresu Procesu Bolońskiego, PRK i e-learningu
Rozwój kadr naukowych:
2 wypromowanych doktorów nauk ekonomicznych, promotor w 3 otwartych przewodach doktorskich, opiekun naukowy 6 kolejnych doktorantów, recenzent i członek komisji w postępowaniach habilitacyjnych, recenzent rozpraw doktorskich
Inne aktywności:
– popularyzator łączenia nowoczesnych metod dydaktycznych takich, jak e-learning oraz tutoring wraz z ideami zawartymi w Polskiej Ramie Kwalifikacji
– autor kursów e-learningowych z makroekonomii i międzynarodowych rynków finansowych.
– współinicjator studiów dualnych w PPUZ w Nowym Targu (kierunek studiów: finanse i rachunkowość) i w UEK (kierunek studiów: doradztwo inwestycyjno-gospodarcze)
– współtwórca Laboratorium Dialogu – inicjatywy organizacyjnej w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie poszukującej pomostu między otoczeniem społeczno-gospodarczym a uczelniami
Dodatkowe kwalifikacje:
– tutor akademicki III stopnia w Collegium Wratislaviense
– kurs maklera giełdy towarowej
– prawo jazdy
Nagrody i wyróżnienia:
– w 2020 roku Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
– 12-krotnie Nagroda Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną
– w 2001 roku odznaczony Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę przez Prezydenta RP
Pasje:
-wędrówki górskie
-kolekcjonowanie znaczków pocztowych
-były sędzia piłki nożnej w Polskim Związku Piłki Nożnej
Tematami jego publikacji naukowych były m.in. współczesne problemy międzynarodowych rynków finansowych, zagadnienia rynków pracy, związki między bezrobociem a inflacją w Polsce, sektorowa struktura pracujących w strefie euro, przestrzenne zróżnicowanie płac w Polsce oraz bezrobocia w wybranych województwach.
Jest inicjatorem i realizatorem dziesięciu poważnych projektów finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, z programów unijnych oraz przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
(asz)
Komentarze