Kamery live
prognoza pogody

Narodowe Czytanie w Rogoźniku

12 września 2023 15:51

Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku przenieśliśmy się w świat powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Narodowe Czytanie w Rogoźniku

Była to już 12. edycja wydarzenia. W sobotę 9 września spotkaliśmy się na wspólnym czytaniu „Nad Niemnem” w Rogoźniku – w altanie obok stadionu sportowego. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. – Nasza filia biblioteki w Rogoźniku obchodzi w tym roku 50-lecie. Poprzez zorganizowanie czytania w tej miejscowości chciałyśmy uczcić jubileusz. Dzięki uprzejmości pana sołtysa Kazimierza Zubka mogliśmy właśnie tutaj spotkać się na Narodowym Czytaniu – mówiła Iwona Faltyn, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie.

– Zgromadziliśmy się tutaj, aby wspólnie odkrywać dzieło literatury polskiej Elizy Orzeszkowej. Jest to niezwykła powieść, przenosząca nas w czasy historyczne. Jest źródłem nie tylko piękna języka, ale również mądrości i refleksji. Razem przenosimy się do świata „Nad Niemnem”, do jego malowniczych krajobrazów i skomplikowanych losów bohaterów – zaznaczyła dyrektor Gminnej Biblioteki.

Narodowe Czytanie, jest akcją propagującą znajomość literatury narodowej, której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Została zapoczątkowana w 2012 roku i objęta jest honorowym patronatem pary prezydenckiej. Eliza Orzeszkowa to jedna z najwybitniejszych polskich powieściopisarek w okresie pozytywizmu.

Podczas spotkania w altanie fragmenty powieści odczytali: Kazimierz Zubek – sołtys Rogoźnika, Danuta Hajnos – przedstawicielka Rady Sołeckiej, Monika Pacyga – dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogoźniku, Robert Barczak – katecheta i bibliotekarz Szkoły Podstawowej  w Rogoźniku,  Julia Dąbek – przedstawicielka Związku Harcerstwa, Dominika Staszel – reprezentująca czytelników dorosłych, Józefa Kuchta – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej, Wiesław Parzygnat – zastępca wójta Gminy Nowy Targ, Ewa i Krzysztof Kokotowie oraz Danuta Buła – bibliotekarz z filii w Rogoźniku. Swoją obecnością zaszczycili również Stanisław Buła – Przewodniczący Rady Gminy Nowy Targ, ks. Andrzej Bukalski – proboszcz parafii w Rogoźniku, Adam Pałka – prezes Ochotniczej Straży Pożarnej.

Spotkanie uświetniła występem artystka Sylwia Basta. Zaśpiewała pieśni biesiadne, a do wspólnego śpiewu włączyła się też publiczność.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu 12. edycji Narodowego Czytania w Rogoźniku.

Materiały prasowe

ag 12.09.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również