Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

Najgłębsze miejsce Dunajca w Pieninach odkryte. To Skok Janosika

9 stycznia 2025 10:39

Skok Janosika, znany z malowniczych krajobrazów Pienin, okazał się najgłębszym miejscem Dunajca. Badania przeprowadzone przez polsko-słowacki zespół naukowców potwierdziły, że głębokość rzeki w tym rejonie wynosi aż 4,5 metra. Projekt, realizowany przy wsparciu Pienińskiego Parku Narodowego, dostarcza nowych danych o geometrii przełomu Dunajca i zapowiada kolejne odkrycia.

Najgłębsze miejsce Dunajca w Pieninach odkryte. To Skok Janosika

fot. Pieniński Park Narodowy

W 2024 roku zespół naukowców z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Politechniki Krakowskiej, przy wsparciu Pienińskiego Parku Narodowego oraz słowackiego Pieninského Národného Parku, przeprowadził szczegółowe badania nad geometrią przełomu Dunajca w Pieninach. Wyniki potwierdziły, że najgłębszym miejscem rzeki jest rejon Skoku Janosika, gdzie głębokość osiąga aż 4,5 metra.

Badania, prowadzone pod kierunkiem prof. Romana Soji, skupiały się na analizie rozkładu przestrzennego głębokości Dunajca na trasie spływu flisackiego – od przystani w Sromowcach Niżnych do Szczawnicy. W pomiarach uczestniczyli nie tylko polscy i słowaccy naukowcy, ale także pracownicy Pienińskiego Parku Narodowego oraz ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR.

– Listopadowe pomiary potwierdziły, że największa głębokość Dunajca znajduje się w miejscu zwanym Skokiem Janosika i wyniosła 4,5 m. Badania nad geometrią przełomu Dunajca w Pieninach będą kontynuowane, a wyniki zostaną opublikowane w monografii Pieniny Przyroda i Człowiek – informują władze Pienińskiego Parku Narodowego.

Pomiary wykonano z wykorzystaniem zaawansowanej technologii, w tym echosondy i odbiornika GNSS, które pozwoliły na określenie głębokości z dokładnością do 10 cm oraz współrzędnych punktów pomiarowych z dokładnością do kilku centymetrów. Pierwsze wyniki wskazały, że średnia głębokość Dunajca na odcinku spływu wynosi około 1,2 m, ale to właśnie rejon Skoku Janosika wyróżnia się wyjątkową głębokością.

Skok Janosika, znany również jako Zbójnicki Skok, od lat budzi zainteresowanie nie tylko turystów, ale i badaczy. Listopadowe pomiary potwierdziły, że to właśnie tutaj Dunajec osiąga swoje największe głębiny. Przepływ wody w dniu badania wynosił 9–10 m³/s, a poziom wody na wodowskazie w Sromowcach Wyżnych wskazywał 472,97 m n.p.m.

Projekt badań nad geometrią przełomu Dunajca będzie kontynuowany, a naukowcy planują publikację szczegółowych wyników w monografii Pieniny Przyroda i Człowiek. Odkrycia te nie tylko wzbogacą wiedzę o Dunajcu, ale również przyczynią się do lepszego zarządzania tym wyjątkowym obszarem przyrodniczym.

pstarmach 09.01.2025
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również