Kamery live
prognoza pogody

Najbliższy weekend na Podhalu – będzie należał do harcerzy!

19 września 2017 13:32

W piątek 22 września na Podhale do Nowego Targu, Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej przyjedzie blisko 1500 harcerzy z całej Małopolski, by rozpocząć nowy rok harcerski podczas oficjalnej Inauguracji Roku Harcerskiego 2017/2018 ZHP Chorągwi Krakowskiej. Całość potrwa do niedzieli, 24 września i zakończy się uroczystym apelem w Zakopanem. Najliczniejszej grupy harcerzy - ok. 650 osób - można spodziewać się w Nowym Targu. 

Najbliższy weekend na Podhalu - będzie należał do harcerzy!

Inauguracja Roku Harcerskiego ZHP Chorągwi Krakowskiej (organizacja ta zrzesza harcerzy z województwa małopolskiego) jest wydarzeniem cyklicznym. Organizatorem imprezy jest w tym roku ZHP Hufiec Podhalański – stąd całe przedsięwzięcie odbędzie się na Podhalu.

ZHP Hufiec Podhalański w tym roku obchodził będzie 6-lecie istnienia. Jego działalność reaktywowano po wielu latach nieobecności zorganizowanej grupy harcerzy na Podhalu.

– Od momentu powstania Hufca stawiamy na tradycyjne wartości chrześcijańskie, czerpiąc z historii, która mówi o tym, że to właśnie Zakopane i Podhale były miejscem, gdzie harcerstwo w Polsce się rodziło i najprężniej rozwijało. To właśnie tu, jeszcze przed I Wojną Światową, pierwsze drużyny zakładali Andrzej i Olga Małkowscy – prekursorzy polskiego harcerstwa – tłumaczy młody instruktor Hufca Podhalańskiego, przewodnik Jakub Udziela.

Teraz następuje powrót do korzeni. Za tydzień, w weekend 22-24 września, to właśnie Podhale, a konkretnie: Nowy Targ, Zakopane i Bukowina Tatrzańska, będą gospodarzami Inauguracji Roku Harcerskiego 2017/2018 dla całej ZHP Chorągwi Krakowskiej (organizacja, która zrzesza blisko 8500 harcerzy z całej Małopolski). Organizatorzy spodziewają się przyjazdu około 1500 harcerzy, podzielonych na trzy grupy wiekowe: zuchy (do 10 lat), harcerze (do 13 lat) oraz harcerze starsi i wędrownicy (14-21 lat). W piątek i sobotę (22, 23 września) każda z grup będzie uczestniczyła w dostosowanych do swojego wieku zajęciach, które odbywać się będą na terenie trzech wspomnianych wyżej miejscowości.

Inauguracja Roku Harcerskiego ZHP Chorągwi Krakowskiej dla najmłodszego pionu metodycznego – zuchów odbędzie się w Bukowinie Tatrzańskiej. Na to wydarzenie zgłosiło się 18 patroli zuchowych, czyli blisko 200 uczestników z hufców: Andrychów, Ziemi Wadowickiej, Tarnów, Bochnia, Jordanów, Kęty oraz z Krakowa i Podhala. Tegoroczna Inauguracja rozpocznie się w piątek od apelu z prezentacją okolicznościowych proporców przywiezionych przez poszczególne patrole. Kolejnym punktem będzie występ zespołu regionalnego z Bukowiny Tatrzańskiego „Mali Wierchowianie”. W sobotę namiestnictwo zuchowe Hufca Podhalańskiego przygotowało dla gości wiele atrakcji: pokaz z ciekłym azotem, warsztaty z malowania na szkle, przygotowanie stroju regionalnego. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia będzie gra terenowa dotycząca patronów hufca, czyli Kurierów Tatrzańskich. W sprzyjających warunkach atmosferycznych dzień zakończy się ogniskiem. Całość będzie miała miejsce w okolicy Szkoły Podstawowej w Bukowinie Tatrzańskiej.

Kolejna grupa uczestników – harcerze – zakwaterowana będzie w Zakopanem, w Gimnazjum nr 1 im. Olgi i Andrzeja Małkowskich. W piątek odbędzie się tam gra Jarmark Regionów. Każdy patrol będzie miał za zadanie przygotować i zaoferować własne wyroby oraz usługi na sprzedaż, posługując się specjalną okolicznościową walutą. W sobotę natomiast organizatorzy zapraszają na Festiwal Piosenki Harcerskiej – również do Gimnazjum im. Olgi i Andrzeja Małkowskich. W trakcie trwania Inauguracji harcerze wezmą także udział w grze miejskiej, „paradnym” przejeździe bryczkami oraz odwiedzą m.in. Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Karola Szymanowskiego i Hotel Palace. Zakopane spodziewa się przyjazdu ponad 40 patroli, liczących łącznie ponad 500 osób.

Najliczniejsza grupa harcerzy pojawi się jednak w stolicy Podhala – Nowym Targu (około 650 osób). To tam zorganizowane będą zajęcia, gry i festiwale dla harcerzy starszych i wędrowników, których działanie cechują służba na rzecz drugiego człowieka i dążenie do stałego, ambitnego rozwoju, a także stawianie sobie ciągłych wyzwań. Jednym z takich wyzwań będzie piątkowe Bicie Rekordu Polski w grupowym śpiewaniu Karaoke, na które harcerze zapraszają wszystkich okolicznych mieszkańców – start o godzinie 19:00 w Parku Miejskim w Nowym Targu lub w Auli PPWSZ (w zależności od pogody). W sobotę harcerze starsi i wędrownicy wezmą z kolei udział w kilkugodzinnych grach terenowych na terenie Gorców i gminy wiejskiej Nowy Targ, podczas których będą rozwiązywali kryminalne zagadki, poznawali historię Nowego Targu i ciekawostki związane z miastem, miejscową ludność oraz góralską kulturę i tradycje. Po południu tego samego dnia, w Parku Miejskim (w przypadku niepogody – przy Gimnazjum nr 1) o godzinie 17:30 rozpocznie się Festiwal Smaków, na który patrole przygotują własne potrawy. Wieczorem, około 20:00 odbędzie się koncert zespołu rockowego TEH – również w Parku Miejskim/Auli PPWSZ. Serdecznie zapraszamy!

Finalnym punktem, wieńczącym całą imprezę, będą uroczystości upamiętniające Kurierów Tatrzańskich. Zapraszamy na nie wszystkich chętnych – z wielką radością przeprowadzimy wspólne świętowanie tego dnia. Uroczystości te odbędą się w niedzielę w Zakopanem na Krzeptówkach (Msza Św. o godzinie 9:30) i na Placu Niepodległości (uroczysty przemarsz i apel o godzinie 11:00 oraz wręczenie medali rodzinom Kurierów Tatrzańskich). Około 13:00 patrole wrócą do swoich domów.

Więcej informacji, w tym godzinowe harmonogramy imprezy, będą dostępne od poniedziałku na stronie www.podhalanski.zhp.pl – zapraszamy do zapoznania się z nimi i dołączenia do punktów otwartych imprezy, tj.: festiwali, koncertów i uroczystości. 

mat.org.

fot. www.podhalanski.zhp.pl

UPDATE:

Ze względu na złe prognozy pogodowe w sobotę, wieczorny Koncerty zostały przeniesione z PARKU MIEJSKIEGO do Auli wykładowej PPWSZ w Nowym Targu, zmieniono też nieco godziny wydarzeń sobotnich.

NT24TV 19.09.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również