Kamery live
prognoza pogody

Nadchodzi duża zmiana pogody. Jutro śnieg!

11 maja 2020 09:23

Jeszcze dziś możemy cieszyć się ciepłą, piękną wiosną. Od jutra – duże ochłodzenie, opady deszczu, a nawet deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu.  We wtorek rano krajobrazy mogą przez krótki czas się zmienić się na… zimowe – twierdzą synoptycy. Polepszenie pogody nastąpić ma dopiero w sobotę. Zgodnie  z prognozami, dziś w nocy w rejonach górskich możemy spodziewać się wiatru halnego. 

Nadchodzi duża zmiana pogody. Jutro śnieg!

Chłodne powietrze zostanie z nami na kilka dni, co może oznaczać zagrożenie niewielkimi przymrozkami. IMGW przypomina, że jest to dość typowy kierunek napływu powietrza w połowie maja – właśnie w tym miesiącu powietrze pochodzenia arktycznego statystycznie napływa najczęściej. Ochłodzenie zbiegnie się w czasie z tzw. „Zimnymi Ogrodnikami” i “zimną Zośką”. 

Pokrywa śnieżna we wtorek może wynieść od 3 cm do 5 cm, zwłaszcza na północy kraju i terenach podgórskich. Na nizinach będzie to zjawisko krótkotrwałe, na terenach wyżej położonych śnieg utrzyma się także w ciągu dnia. W górach opady śniegu spowodują przyrost warstwy śniegu o około 10 cm.

Zmiana aury następuje od północnego zachodu kraju. Co ciekawe, różnica między najcieplejszym a najchłodniejszym miejscem w Polsce osiągnąć dzisiaj może prawie 20°C. Jest to rzadka sytuacja, ale czasami występująca w Polsce, ponieważ znajdujemy w strefie umiarkowanej, w której zdarzają się zarówno okresy stabilnej pogody, jak i takie o dużej zmienności – z tymże jutrzejsza zmiana przybierze naprawdę duże rozmiary. W obszarach podgórskich Karpat dodatkowo będziemy mieć do czynienia z wiatrem halnym. 

źródło: IMGW

Powrót zimy (galeria zdjęć + film)

 

 

os 11.05.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również