Kamery live
prognoza pogody

Na zwężeniu Ludźmierskiej – znak jazdy na suwak

21 sierpnia 2018 19:58
Wyciszenie Włącz dźwięk

Na wniosek władz miasta, na zwężeniu ul. Ludźmierskiej pojawił się właśnie nowy znak drogowy, zalecający jazdę na zakładkę. Znak wprowadzono w celu usprawnienia ruchu na jednej z najbardziej zakorkowanych ulic w mieście. Podhalanie mają jednak nadal problem ze zrozumieniem i stosowaniem tej metody jazdy. 

 

“Ja stałem, ty też musisz swoje odstać” – pokutuje wśród wielu polskich kierowców, również na Podhalu. I choćby nie wiem co, nie wpuszczą kierowcy z drugiego pasa, uważając, że “bezczelnie się wpycha”. Tymczasem, jazda na suwak, od dawna z powodzeniem stosowana na zachodzie, jest sprawdzoną metodą na rozładowanie korków. O ile oczywiście jest poprawnie stosowana. 

-Kultura kierowców pozostawia jeszcze wiele do życzenia, choć osobiście spotykam się z uprzejmością na drodze, kiedy jeden kierowca przepuszcza drugiego – mówi w rozmowie z nami wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek i jednocześnie wyjaśnia skąd przy zwężeniu wzięły się znaki:

-W związku z licznymi sygnałami do Urzędu Miasta w sprawie upłynnienia ruchu na ulicy Ludźmierskiej, wystąpiliśmy do Zarządu Dróg Wojewódzkich o zmianę organizacji ruchu poprzez postawienie znaku jazdy na suwak. Komenda Wojewódzka Policji pozytywnie zaopiniowała wniosek, znak został w ostatnich dniach postawiony. Nie jest to może duże działanie, ale powinno poprawić komunikację w mieście. Mam nadzieję,że wprowadzenie tego znaku, który narzuca komunikację, czyli jazdę na zakładkę, w jakiś sposób usprawni i uporządkuje ruch. 

Znak jazdy na suwak jest powszechnie stosowany przez zarządców dróg, właśnie w miejscach zwężeń. Czy w przypadku jego nieprzestrzegania, kierowca ponosi jakieś konsekwencje?

-To jest znak nie wprowadzony żadnym aktem prawnym, nie ma go w kodeksie drogowym – tłumaczy Mariusz Wójcik z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu – Kierowca, który się do niego nie stosuje, nie ponosi żadnej odpowiedzialności. 

Ministerstwo Infrastruktury już od 2016 roku pracuje nad wprowadzeniem zmiany w przepisach w taki sposób, by jazda na suwak była obowiązkowa – wówczas za niewpuszczenie innego kierowcy groziłby mandat. Póki co, jazda na suwak jest jedynie sugerowaną, zalecaną metodą ruchu i na razie postrzegana może być raczej w kontekście kultury jazdy, niż przestrzegania przepisów.

/os

Ruszyła budowa ronda (video+zdjęcia z drona)

 

Przebudowa ulicy Grel – staje się faktem (video)

os 21.08.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również