Kamery live
prognoza pogody

Na Wdżarze – ratownicze manewry, integracja służb

11 lipca 2016 09:31
Wyciszenie Włącz dźwięk

KLUSZKOWCE. Specyfika obszaru wymaga współdziałania różnych służb – GOPR-u, WOPR-u i policji. Dlatego przez miniony weekend Wdżar był prawdziwym ratowniczym poligonem. Od innych pól ćwiczebnych różniło go jednak ukształtowanie terenu – górzyste i nadjeziorne. 

W sobotę i w niedzielę górę opanowali nie tylko korzystający z kolejki krzesełkowej i tras dla rowerów górskich. Pojawiły się na Wdżarze quady, landrovery i inne pojazdy terenowe, używane już do poszukiwań drony, namioty; wielka, dmuchana ścianka wspinaczkowa. Ale przede wszystkim – sporty tłum goprowców i policjantów uzbrojonych w haki, liny, karabinki. Turystycznej publiczności też nie brakło. Akcję „Bezpieczne wakacje” organizowała Grupa Podhalańska GOPR, a medialnego rozgłosu nadawała jej stacja Polsat News. Sponsorami akcji „Bezpieczne Wakacje” w różnych wypoczynkowych miejscowościach są operator sieci Plus oraz LG Electronics.   

Ratownicy zademonstrowali działania w ścianie i przy pomocy quadów; przećwiczyli ewakuację z kolejki krzesełkowej, a w niedzielę – ich i obserwatorów czekał najbardziej widowiskowy punkt programu: wspólna akcja ratowników GOPR i funkcjonariuszy policji z użyciem śmigłowca. Wszyscy zgromadzeni w Wdżarze mogli też podziwiać wyczyny dwóch podczepionych do śmigłowca i unoszonych w powietrzu ratowniczych tandemów. 

A że w regionie mamy nie tylko góry, ale też rzeki i Jezioro – brali w tym udział również ratownicy wodni i w pierwszy weekendowy dzień odbyły się ćwiczenia na wodach Jeziora Czorsztyńskiego. Woprowcy przyjechali nawet z Sopotu i Koszalina. 

Gdy ratownicy czerwonych koszulkach z niebieskim krzyżem i ich koledzy w granatowych mundurach ćwiczyli integrację służb, animatorzy zabawy uczyli dzieciarnię bezpiecznych zachowań w górach tudzież przygotowania się do wyprawy i organizowali pokaz udzielania pierwszej pomocy. Promowano aplikacje ratunek na smartfony. Przez alkogogle pokazywali wpływ alkoholu na koordynację ruchów. Tak jak i w ratowniczej praktyce przez okrągły rok – z goprowcami na Wdżarze współdziałali bowiem policjanci. 

/as

 

 

 

NT24TV 11.07.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również