Kamery live
prognoza pogody

Na ulicach i drogach – kończy się remontowy sezon

10 października 2016 06:13

NOWY TARG. Miejskie ulice - głównie we wschodniej części Nowego Targu - objęła tegoroczna modernizacja systemu komunikacyjnego. Po pracowitym lecie roboty drogowe albo już są sfinalizowane, albo dobiegną końca w październiku. Modernizacyjny rozmach możliwy był głównie dzięki dotacji pozyskanej z rządowego program Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej.

Na ulicach i drogach – kończy się remontowy sezon

Wartość całego projektu realizowanego w Nowym Targu jest ponad 4-milionowa, czyli duża w stosunku do całego, 100-milionowego budżetu. Z tej kwoty połowa była udziałem własnym miasta. Prawie milion zł kosztuje generalny remont mocno już wysłużonej ul. Jana Pawła II na 600-metrowej jej długości. Najdroższa jest jednak przebudowa strategicznej dla przyszłego układu komunikacyjnego miasta ul. Sikorskiego na odcinku 900-metrowym. Pochłonie ona ponad 1,5 miliona zł. Najwięcej emocji budziły prace na 500 metrach ul. Konfederacji Tatrzańskiej, gdyż droga dojazdowa do Nowej Targowicy w jarmarkowe dni przenosi bardzo intensywny ruch kołowy i pieszy. Trudność jej przebudowy wynikała z zagęszczenia sieci we władaniu różnych gestorów.

Remont 300 metrów ul. Ku Studzionkom kosztował już znacznie mniej, bo niecałych 439 tys. zł. A najmniejszych nakładów wymagała półkilometrowa ul. Po Wale. Tutaj koszt przekroczył nieco 86 tys. zł. Wykonawcą wszystkich tych modernizacji i remontów była firma od lat sprawdzona na lokalnym rynku, czyli Podhalańskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe. Niezależnie od tego dużego i wymagającego wykonawczego pośpiechu drogowego projektu, względy bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu przesądziły o wydatkowaniu kwoty prawie 200 tys. na budowę sygnalizacji świetlnej dla skrzyżowania ulic Szaflarskiej i Podtatrzańskiej.

W ramach remontów bieżących dróg, gruntownie zmodernizowana została ul. Mickiewicza na 126 metrowym odcinku od Kilińskiego do Krakowskiej, włącznie z chodnikami, wyodrębnieniem miejsc postojowych i nasadzeniem drzewek. Tauron wymienił energetyczne słupy. Firma wykonawcza była tutaj bardzo otwarta na oczekiwania i postulaty mieszkańców. Nawet podbudowa wzmocniona została na końcowym odcinku ul. Nadmłynówka, która jest już teraz połączona ze ścieżką rowerową prowadzącą wzdłuż Czarnego Dunajca. Ulica na os. Witosa, na 172-metrowym odcinku, ma już nową nawierzchnię i jednostronny chodnik. Łączny koszt remontów bieżących znacznie przekroczył pół miliona zł.

Peryferyjne położenie ma droga dojazdowa do gruntów rolnych, ale też do domostw na os. Nowe. 197 metrowy odcinek o szerokości 3 metrów zyskał tutaj nawierzchnię asfaltową, a pobocza utwardzono tłuczniem. Warunki korzystania z tej odnogi radykalnie zmieniła budowa odwodnienia, gdyż droga była ciągle zalewana podczas opadów. 67-tysięczny koszt prac pomniejszyła prawie o połowę dotacja z budżetu województwa, przeznaczona na drogi rolne. 

 

NT24TV 10.10.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również