Kamery live
prognoza pogody

Na rynku – Podhalańskie Dni Recyklingu pod okiem Einsteina

10 lipca 2016 12:28
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Drugi raz w mieście zagościły Podhalańskie Dni Recyklingu. Na kilka sobotnich godzin nowotarski rynek zmienił się plac zabaw, miejsce radosnej twórczości i centrum fizycznych eksperymentów. Edukacyjna zabawa była zachętą do selektywnej zbiórki elektrośmieci.

 

Pośrodku rynku stanęły interaktywne eksponaty budzące poznawczą ciekawość: rower – generator prądu, wir wodny zamknięty w szklanej tulei, systemy luster zwielokrotniające odbicia, kołyska Newtona, wprawiane w ruch koła, które wywołują złudzenia optyczne, kule przenoszące energię, wielkie, połączone rurą tuby niosące szept na kilkanaście metrów, nawet trójwymiarowa twarz Einsteina, która „wodzi oczami” za obserwatorem. Wszystko to pokazywało, jak zdumiewająco działają prawa fizyki i optyki. Eksponaty zostały wypożyczone z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. 

Pod namiotami królowała natomiast twórczość własna: dzieci mogły w dowolne kolory malować tekturowe domy, zdobić  lniane eko-torby własnymi rysunkami. Uczestnicząc w warsztatach upcyclingu, przekonywały się, że z pomocą pralki „Frani”, sita i prasy mogą przerobić kartony po sokach i mleku na papier czerpany. Uczyły się, jak zrobić coś z niczego, czyli stworzyć użyteczne rzeczy z materiałów odpadowych i surowców wtórnych. Animatorzy tłumaczyli, zachęcali, pomagali. W tę kreatywną rozrywkę dawały się wciągnąć także mamy, ciocie, babcie, tatusiowie.

Plansze edukacyjne w komiksowej formie pokazywały ciekawostki o elektrośmieciach, np. jak wygląda proces recyklingu lodówki, jakie ilości odpadów powstają w naszych domach, jakie substancje szkodliwe znajdują się w telewizorach i gdzie można wyrzucić stary odkurzacz.

Zabawy prowadzili edukatorzy przebrani w szatki bajkowych i cyrkowych postaci. A kulminacyjnym punktem stał się pokaz recyklingowej mody w wykonaniu najmłodszych modelek i modeli. Nagrody na wybiegu przed ratuszem wręczali modnisiom w kreacjach z materiałów odpadowych posłanka Anna Paluch -członkini sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, która zawsze patronuje recyklingowym piknikom i burmistrz Grzegorz Watycha. Urząd Miasta wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury też był bowiem zaangażowany w to wyjątkowe eko-wydarzenie. Organizowały je natomiast firma Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz Biosystem Organizacja Odzysku Opakowań. Recyklingowy piknik wypełnił kilka sobotnich godzin, niestety, z godziną przerwą na deszcz. I stał się fajnym, ciekawym elementem wakacji w mieście.

/as

NT24TV 10.07.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również