Kamery live
prognoza pogody

Na przebudowę i rozbudowę MOK-U – trzy oferty

5 lipca 2019 12:58

Dziś o godz. 10.00 nastąpiło otwarcie ofert złożonych przez firmy zainteresowane wykonaniem przebudowy i rozbudowy Miejskiego Ośrodka Kultury. Powtórzony przetarg napawa już nadzieja, że duża, kosztowna i od dawna oczekiwana inwestycja rozpocznie się we wrześniu. Oferty są trzy, na ich sprawdzenie (włącznie z załącznikami i ewentualnym uzupełnieniem dokumentów) oraz wybór najlepszej komisja przetargowa rezerwuje sobie jeszcze pewien czas.

Na przebudowę i rozbudowę MOK-U - trzy oferty

Oferty złożyły trzy firmy. Najniższą cenę 34 mln 680 tys. złotych zaproponowało konsorcjum podhalańskich firm: Stanisław Potoczak P.H.U. Potoczak i Robert Potoczak Podhalańska Grupa Budowlana “ROBEX – BUD” ze Skawy. Ponadto oferty złożyły: BESTA Przedsiębiorstwo Budowlane sp. z o.o. z Rzeszowa (36 mln 484 tys. złotych brutto), oraz Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych i Transportowych “CECHINI” Stanisław i Józef Cechini sp.j. z Krynicy – Zdroju (37 mln 892 tys. złotych).

Jednym z warunków stawianych przez inwestora – czyli miasto – był kierownik budowy sprawdzony i doświadczony na co najmniej czterech dużych inwestycjach.

Umowę z wybraną firmą będzie można podpisać po zapewnieniu pełnego finansowania, czyli po sesji Rady Miasta, która zaplanowana jest na poniedziałek 29. lipca. W budżecie miasta na przebudowę i rozbudowę MOK-u zagwarantowanych jest bowiem 25 milinów zł, natomiast kwoty deklarowane przez oferentów są wyższe. I pulę trzeba uzupełnić. 6 milionów zł pozyskało miasto z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, stara się także o wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z funduszy norweskich.

Na ruszenie z pracami wykonawcza firma będzie miała 2 miesiące od dnia podpisania umowy. Jeśli nastąpi ono jak najszybciej, czyli załóżmy nazajutrz po sesji 29. lipca, to front robót ruszyłby we wrześniu. Zgodnie z warunkami przetargu, przebudowa i rozbudowa ma trwać do końca marca 2021 roku. Do 5. maja tegoż roku wykonawca ma uzyskać pozwolenie na użytkowanie.

Przypomnijmy, że w grudniu 2016 roku sąd konkursowy wybrał koncepcję łódzkiej Pracowni Architektonicznej PA&B Jarosław Głosek, honorując ją nagrodą 15-tysięczną. Ta też pracownia sporządzała projekt, stając przed koniecznością wpisania  śmiałych rozwiązań w kilkudziesięcioletni obiekt i otoczenie.   Autorzy koncepcji zdobyli już wszakże doświadczenia w rewitalizacji takich obiektów na terenie Łodzi, Mławy, Bytowa,  Brześcia Kujawskiego.

Ich pomysł zakłada znaczne podniesienie bryły, które umożliwi rozbudowę sali widowiskowej o galerię. Ilość miejsc dla publiczności zwiększy to do 460. Dach obiektu były wykorzystany jako taras z kawiarenką i akcentami zieleni; z możliwością wykorzystywania go na letnie imprezy. Nowe schody terenowe od strony wschodniej wpisywałyby się w deptakowy ciąg od ul. Krzywej, stanowiąc część drugiego wejścia, prowadzącego na górę przez atrium ze szklanym zadaszeniem, niezależnego od godzin funkcjonowania obiektu. Zupełnie nowe rozwiania techniczne będą służyć podniesieniu nowotarskiej sceny do rangi teatralnych obiektów w znacznie większych ośrodkach. Garderoby i pracownie w przyziemiu mają zyskać naturalne światło.

Powierzchnia użytkowa MOK-u – w tej chwili licząca 3,5 tysiąca metrów kwadratowych – zwiększy się skutkiem modernizacji o 200 metrów. Korzystająca teraz z pomieszczeń MOK-u Miejska Biblioteka Publiczna ma być docelowo wyprowadzona do własnego budynku. Te zmiany dałyby już kulturalnym poczynaniom naprawdę dużo inspirującej przestrzeni.

Dość rewolucyjna przebudowa obiektu, jak już wtedy zapewniał dyrektor Bolesław Bara, nie zahamuje jego działalności. W kwestii użyczenia pomieszczeń na pracownie i wystawy trzeba jednak rozmawiać ze szkołami i innymi placówkami.

(asz)

 

 

Anna Szopińska 05.07.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również