Kamery live
prognoza pogody

Na płatne miejsca postojowe na Królowej Jadwigi będzie trzeba poczekać

Mieszkańcy ulicy Królowej Jadwigi złożyli wniosek o rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania o ich ulicę. Radni są za, ale pomysł odroczyli – dyskusyjny okazał się pomysł zlikwidowania dwóch pasów ruchu od ul. Kazimierza Wielkiego do skrętu na osiedle Topolowe.

Na płatne miejsca postojowe na Królowej Jadwigi będzie trzeba poczekać

Strefa Płatnego Parkowania cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców centrum Nowego Targu. Po sukcesywnym wprowadzeniu płatnych miejsc postojowych na ulicy Kazimierza Wielkiego, teraz pojawiła się chęć poszerzenia strefy o kolejną ulicę – a dokładnie o Królowej Jadwigi.

W trakcie dzisiejszego posiedzenia Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju radni opiniowali wniosek mieszkańców w tej sprawie, jednak część zawartych w nich pomysłów wzbudziła ich obiekcje.

 – Istotną rzeczą jest zmiana organizacji ruchu, w ten sposób aby zmienić sposób parkowania z równoległego na prostopadłe. Technicznie jest to możliwe, ale tylko pod kątem 45 stopni – tłumaczył Marcin Dziadkowiec, kierownik Referatu ds. Drogownictwa i Transportu. – Ja osobiście mam wątpliwości jak to wpłynie na płynność ruchu.

Chodzi tu dokładnie o odcinek od wikarówki do osiedla Topolowe. Wprowadzenie parkingów ukośnych zajęłoby lewy pas ruchu i kierowcy mogliby poruszać się wyłącznie prawym.

 – O samej Strefie Płatnego Parkowania nie ma co dyskutować, rozwiązanie jest słuszne – mówił Marek Mozdyniewicz, jeden z wnioskodawców. – Jeżeli zaś chodzi o parkowanie ukośne, to często obserwuję tam korek, jaki się tam tworzy. Uważam, że tamtejsze dwa pasy ruchu nie mają żadnego wpływu na przepustowość tego odcinka. Jak się tam zakorkuje to i tak wszystko stoi. Co więcej, w zimie jak napada dużo śniegu to i tak jeździ się jednym pasem ruchu.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej podkreślał, że pomysł ma ten w zasadzie poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym na tamtejszym odcinku, aniżeli pozytywnie wpłynąć na płynność ruchu. Jednocześnie podkreślił, że w tym celu nie były prowadzone żadne pomiary.

 – Trzeba rozeznać sprawę, zrobić analizę na Królowej Jadwigi czy takie rozwiązanie jest w ogóle zasadne. Jak będziemy wiedzieli, wówczas powinniśmy się tą sprawą zająć – wskazywał Jan Łapsa.

 – Ustawiając samochody pod kątem 45%, włączając się do tego ruchu z parkingu trzeba cofać – zauważył Andrzej Swałtek. – Uważam, że zagraża to w jakieś mierze bezpieczeństwu jazdy, przynajmniej po tym lewym pasie.

 – Co nam to da? Taki odcineczek? Trzeba brać pod uwagę kwestię kupienia parkometru, który kosztuje ileś tam tysięcy złotych – dopytywał z kolei Paweł Liszka.

Po intensywnej dyskusji radni zobowiązali się skonsultować wniosek mieszkańców z Policją oraz Wydziałem Drogownictwa w Starostwie Powiatowym.

 – Jest jeszcze jeden problem. Każdy z mieszkańców ulicy chciałby mieć abonament miesięczny, a tamten rejon to jest tzw. „wielomieszkaniówka”. To ile tam będzie abonamentów? Ile zaplanować, aby każdy miał parking i sprawić, aby ktoś nie poczuł się poszkodowany? – zwrócił uwagę Waldemar Wojtaszek, zastępca burmistrza Nowego Targu. – Co więcej, temat ten już omawialiśmy w poprzedniej kadencji. Robiliśmy różne testy, ale żadne rozwiązanie nie okazało się dobre w tym przypadku.

 – Sprawę na tę chwilę rozwiązujemy następująco: idziemy z tym problemem do starostwa i do policji. Jeżeli oni nie będą mieli żadnych obiekcji wobec pomysłu mieszkańców, wówczas wrócimy do tematu – zakończył posiedzenie przewodniczący komisji Jacenty Rajski.

Tymczasem, według danych Urzędu Miasta, wprowadzenie rotacji na ul. Kazimierza Wielkiego sprawiło, że poprawiły się warunki do parkowania zarówno dla mieszkańców oraz klientów sklepów ulokowanych przy tamtejszej ulicy, a także dla pracowników ZUS-u mieszczącego się przy ul. Królowej Jadwigi.

/ps/

 

Piotr Starmach 20.11.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Lolok 05:43 21.11.2019

Niedługo to cały nowy targ będzie miał płatne ulice....masakra Już nie będzie gdzie zaparkować

Zobacz również