Na nowotarskim cmentarzu żydowskim odsłonięto pomnik zamordowanych w Holokauście
Na terenie cmentarza żydowskiego w Nowym Targu odsłonięto pomnik byłych mieszkańców miasta żydowskiego pochodzenia, którzy zgineli w trakcie Holokaustu. Podczas uroczystej akademii odczytano nazwiska wszystkich osób, które zostały upamiętnione na monumencie.

Zaniedbany cmentarz w Nowym Targu został uporządkowany w ramach projektu „Ludzie, nie Liczby”, który zajmuje się upamiętnianiem zagłady Żydów w Małopolsce. Uczestnicy projektu prowadzonego przez kajakarza górskiego i olimpijczyka Dariusza Popielę, wyszukują i upamiętniają z imienia i nazwiska ofiary Holokaustu w Małopolsce. Do tej pory pomniki z wymienionymi zamordowanymi żydowskimi mieszkańcami stanęły na kirkutach w Krościenku nad Dunajcem, Grybowie i Czarnym Dunajcu.
Na niedzielnej uroczystości zgromadzili się przedstawiciele społeczności żydowskiej, w tym rodziny ofiar, młodzież z nowotarskich szkół, mieszkańcy, samorządowcy, harcerze.
W ramach projektu na cmentarzu w Nowym Targu, w specjalnie stworzonym miejscu pamięci umieszczono kamienne tablice, na których wyryto imiona i nazwiska 2866 żydowskich mieszkańców. Na zbiorowym grobie, odkrytym w trakcie prac porządkowych, położono białą macewę pamięci wykonaną przez artystę kamieniarza Edwarda Halucha. Powstało także lapidarium, gdzie zostały zgromadzone stare macewy i ich fragmenty znalezione w różnych miejscach miasta i jego okolicach. Część została już poddana renowacji.
Obecna na miejscu była Anna Janowska, ocalała z Holokaustu, która pochodzi z Nowego Targu. Jak wyznała, jej wujek, ciocia i kuzyn zginęli rozstrzelani po drodze do dworca kolejowego w Nowym Targu, skąd mieli być wywiezieni do Bełżca. – Ich gehenna skończyła się wcześniej i to jest jedyne pocieszenie – powiedziała.
Jak dodała kobieta, ona wraz z mamą i siostrą przetrwała na podkarpackiej wsi ukrywana przez Sprawiedliwego wśród Narodów Świata Mariana Sikorskiego.
Komentarze