Kamery live
prognoza pogody

Na nowotarskim cmentarzu żydowskim odsłonięto pomnik zamordowanych w Holokauście

7 listopada 2021 17:35

Na terenie cmentarza żydowskiego w Nowym Targu odsłonięto pomnik byłych mieszkańców miasta żydowskiego pochodzenia, którzy zgineli w trakcie Holokaustu. Podczas uroczystej akademii odczytano nazwiska wszystkich osób, które zostały upamiętnione na monumencie.

Na nowotarskim cmentarzu żydowskim odsłonięto pomnik zamordowanych w Holokauście

Zaniedbany cmentarz w Nowym Targu został uporządkowany w ramach projektu “Ludzie, nie Liczby”, który zajmuje się upamiętnianiem zagłady Żydów w Małopolsce. Uczestnicy projektu prowadzonego przez kajakarza górskiego i olimpijczyka Dariusza Popielę, wyszukują i upamiętniają z imienia i nazwiska ofiary Holokaustu w Małopolsce. Do tej pory pomniki z wymienionymi zamordowanymi żydowskimi mieszkańcami stanęły na kirkutach w Krościenku nad Dunajcem, Grybowie i Czarnym Dunajcu.

Na niedzielnej uroczystości zgromadzili się przedstawiciele społeczności żydowskiej, w tym rodziny ofiar, młodzież z nowotarskich szkół, mieszkańcy, samorządowcy, harcerze.

W ramach projektu na cmentarzu w Nowym Targu, w specjalnie stworzonym miejscu pamięci umieszczono kamienne tablice, na których wyryto imiona i nazwiska 2866 żydowskich mieszkańców. Na zbiorowym grobie, odkrytym w trakcie prac porządkowych, położono białą macewę pamięci wykonaną przez artystę kamieniarza Edwarda Halucha. Powstało także lapidarium, gdzie zostały zgromadzone stare macewy i ich fragmenty znalezione w różnych miejscach miasta i jego okolicach. Część została już poddana renowacji.

Obecna na miejscu była Anna Janowska, ocalała z Holokaustu, która pochodzi z Nowego Targu. Jak wyznała, jej wujek, ciocia i kuzyn zginęli rozstrzelani po drodze do dworca kolejowego w Nowym Targu, skąd mieli być wywiezieni do Bełżca. – Ich gehenna skończyła się wcześniej i to jest jedyne pocieszenie – powiedziała.

Jak dodała kobieta, ona wraz z mamą i siostrą przetrwała na podkarpackiej wsi ukrywana przez Sprawiedliwego wśród Narodów Świata Mariana Sikorskiego.

Przemysław Bolechowski 07.11.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również