Kamery live
prognoza pogody

Na likwidację kopciuchów – czasu już bardzo mało

20 października 2020 09:59
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Do wejścia w życie zapisów małopolskiej uchwały antysmogowej pozostało nam niewiele ponad rok. Jak będzie będzie wyglądało egzekwowanie jej zapisów – jeszcze nie wiadomo. Pewne jest tylko to, że na zastąpienie „kopciuchów” ekologicznymi źródłami ciepła czasu jest już naprawdę mało.

 

W mieście kończy się – zlecona krakowskiej firmie – inwentaryzacja indywidualnych systemów grzewczych i kto jeszcze nie dopełnił obowiązku złożenia ankiety, musi to uczynić naprawdę niezwłocznie.

Na wymianę starych pieców z miejskiej kasy zostało przeznaczonych 500 tys., zdjętych z tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Ta pula – uchwałą Rady – została powiększona jeszcze o 100 tysięcy. 

– Czyli jeżeli ktoś ma w pobliżu sieć gazową czy też sieć MPEC-u, wymieniając stary piec węglowy na te media, ma możliwość uzyskania dofinansowania w kwocie 5 tys. zł – Dariusz Jabcoń, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska UM Nowego Targu. – I to mamy od ręki. Dodatkowo mamy rządowy program Czyste Powietrze, realizowany przez wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska. Taki Fundusz w Krakowie podpisał porozumienie z burmistrzem, skutkiem czego nasz pracownik z wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska pomaga wypełniać te wnioski. Dalej – program daje możliwość dofinansowania wymiany starych palenisk na kotły V klasy eko desing na ekogroszek.

Miejska lista oczekujących na dotacje do wymiany systemów grzewczych realizowana jest w zasadzie na bieżąco.

Ktoś przychodzi, składa deklarację, przygotowujemy dokumenty do umowy, podpisujemy umowę i może realizować – mówi naczelnik Jabcoń. – MPEC daje też możliwość dzierżawy wymiennika i wtedy są to zupełnie inne kwoty. Ale musimy mieć sieć ciepłowniczą w pobliżu budynku. Tak samo sieć gazową.

Na pomoc miasta mogą liczyć także najubożsi, którzy stare „kopciuchy” zmienią na nowoczesne media grzewcze. Mają oni możliwość ubiegania się o rekompensatę wzrostu kosztów nowego ogrzewania w stosunku do węglowego. Po opublikowaniu w dzienniku Urzędowym Województwa uchwała Rady Miasta wejdzie w życie i Ośrodek Pomocy Społecznej, inicjator takiego prawa miejscowego, będzie przyjmował wnioski od mieszkańców.

Jeśli tylko istnieją techniczne warunki, czyli blisko posesji przebiega sieć – pracownicy wydziału służą pomocą i szybko przygotowują umowy. O wiele, wiele dłużej czekają mieszkańcy zapisani na listę potężnego projektu montażu instalacji odnawialnych źródeł energii z udziałem 10 gmin Małopolski, gdzie liderem jest gmina Nowy Targ. W przypadku samego tylko miasta na zamontowanie czeka w sumie ok. 200 pomp ciepła, systemów solarnych i fotowoltaicznych. Przetarg wykonawczy został rozstrzygnięty już półtora roku temu, jednak kolejne odwołania konkurujących na rynku firm skutecznie blokują zatwierdzenie wyboru wykonawców.

Ze względów praktycznych gmina podzieliła ten duży unijny przetarg na cztery części. Niedawno odwołanie złożyła w nim jedna z firm fotowoltaicznych. Termin rozprawy w Krajowej Izbie Odwoławczej jeszcze nie został wyznaczony, mimo tego gmina przesłała już dokumentację do prezesa Urzędu zamówień Publicznych, którego kontroli finalnie podlegają takie przetargi. Nadzieja, by do montażu instalacji wykonawcy mogli przystąpić jeszcze w tym roku, maleje jednak do zera. Oczekujący – już mocno zniecierpliwieni – mogą liczyć, że montaże ruszą, ale dopiero na wiosnę.  

(asz)

https://nowytarg24.tv/inwentaryzacja-zrodel-niskiej-emisji-na-terenie-miasta-inofrmacja-i-prosba-do-mieszkancow/

Anna Szopińska 20.10.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również