Kamery live
prognoza pogody

Na Jeziorze Czorsztyńskim trwają Regaty o Puchar Podhala w klasie Nautica 450

21 maja 2022 15:47
Wyciszenie Włącz dźwięk

Na Jeziorze Czorsztyńskim rozpoczęły się dziś Regaty o Puchar Podhala w klasie Nautica 450. Pierwszy raz w historii zawody goszczą właśnie na tym akwenie i od razu z wymarzoną pogodą dla żeglarzy. W regatach bierze udział dwanaście dwuosobowych flot, głównie z terenu Trójmiasta, Warszawy i Poznania. 

-Udało nam się dziś zgromadzić sporą część floty. To pierwsze zawody w sezonie, więc nie wszyscy byli jeszcze gotowi. Lepszych warunków nie mogliśmy sobie wymarzyć, ponieważ wiatr wieje z idealnego kierunku, z  dosyć dużą siłą, myślę, że będzie niezłe widowisko i wiele emocji – mówi Daniel Podkanowicz, organizator wydarzenia, które po raz pierwszy odbywa się na południu Polski.

Nautica 450 ma to łódka monotypowa, ma tylko 4,5 m długości i mieści 2 osoby, ale za to nosi prawie 40m2 żagli, czyli więcej niż np. duże turystyczne jachty kabinowe, dlatego Nautica już w umiarkowanym wietrze pływa w ślizgu. Prowadzenie tej łódki wymaga precyzji, koncentracji i sprawności fizycznej. W utrzymaniu łódki w ryzach pomaga widowiskowe balastowanie na trapezie, mimo tego zdarzają się wywrotki. Żeglowanie na Nautice 450 jest dynamiczne i emocjonujące, a regaty pełne są akcji, sytuacji taktycznych i bliskiego żeglowania.

-Jest to sport, który wymaga trochę kondycji, ale zdecydowanie jest to klasa amatorska, tak więc wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił, którzy kiedyś się ścigali albo nigdy tego jeszcze nie robili, ale myślą, że to jest coś dla nich, zapraszamy serdecznie. Ta łódka została wymyślona po to, żeby ścigali się na niej amatorzy – mówi Tomasz Zambrzycki, członek zarządu Stowarzyszenia Klasy Nautica 450.

Klasa Nautica 450 to nowoczesna konstrukcja łodzi stworzonych do ścigania się na wodzie. Zawodnicy tej klasy każdego roku biorą udział w 6 aktach Pucharu Polski, które często są częścią największych imprez żeglarskich w Polsce takich jak Gdynia Sailing Days czy Nord Cup Gdańsk. Kolejne regaty będą odbywać się już na północy Polski, nad morzem – w Pucku, Rewie, Krynicy, Górkach Zachodnich i w Gdyni. 

Klasa dynamicznie się rozwija i cieszy się sporą popularnością w kraju i zagranicą. Flota Nautica 450 jest obecnie jedną z najliczniejszych półzawodowych klas w Polsce. Regaty o Puchar Podhala wspiera organizacyjnie ZEW Niedzica i UM Nowy Targ,  a także Yacht Club Vito i Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie Nowy Targ, którzy są gospodarzami regat.

Chętni do podziwiania żeglarskich zmagań mogą to uczynić jeszcze w dniu jutrzejszym. Start zawodników zaplanowano na godzinę 10. 

os 21.05.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również