Kamery live
prognoza pogody

Na budynku NTVK – graffiti ze Stanisławem Józefczakiem, patronem ulicy

1 lipca 2021 14:46

Warsztaty graffiti, realizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w ramach ‘Wakacji w Mieście’ zaowocowały wyjątkowym malunkiem, jaki powstał na ścianie siedziby Nowotarskiej Telewizji Kablowej. Nowotarska młodzież pod okiem instruktora Gabriela Wolskiego uwieczniła w formie graffiti postać Stanisława Józefczaka – nowotarżanina, pilota szybowcowego, rekordzisty świata i Polski w szybownictwie. Graffiti zdobi przednią ścianę budynku i nie bez powodu umieszczone zostało właśnie tutaj – NTVK zlokalizowana jest przy ulicy imienia Stanisława Józefczaka. 

Na budynku NTVK - graffiti ze Stanisławem Józefczakiem, patronem ulicy

W warsztatach wzięło udział 9 uczestników z klas 4-7.  Relację z realizacji całego projektu przedstawił na Facebooku MOK-u Gabriel Wolski, artysta, instruktor warsztatów graffiti:

“Podzieliliśmy się na dwie grupy: starsza, która posługuje się nożykiem, młodsza projektowała natomiast za pomocą grubego markera czarno-białe grafiki, proste elementy, może w przyszłości szablony. Po naradach nad trzema projektami (Owca, Sowa i St. Józefczak) młodzież wybrała najbardziej wymagający szablon. Ambitni! Zdecydowali się na sławnego nowotarskiego pilota. Szefostwo NTVK zgodziło się umieścić malunek na ścianie telewizji. Tym bardziej nas to ucieszyło bo budynek znajduje się przy ulicy imienia bohatera naszego malowidła. Na drugi dzień zaczęła się najżmudniejsza praca, gdzie optymizm młodych ludzi nieco się zachwiał gdy nożykami musieli wycinać małe korytarzyki. Podołali i z cierpliwością oraz całkiem dużą precyzją wycięli elementy. Zrozumieli ideę szablonu – jak wyciąć, aby się nie rozpadła całość.

Kolejnego dnia, kiedy po ulewnych deszczach spotkaliśmy się na placu NTVK szybko po przymiarce okazało się, że wcale nie będzie tak łatwo. Ściana nawilgocona, mocno chropowata i pokryta wapnem co spowodowało, że szablon nie przylegał ściśle do ściany i nie chciał się trzymać na mocowaniu taśmami. I Tu przyszła na pomoc ona: plastelinka montażowa. Okazała się naszym najważniejszym po sprayu i nożyku narzędziem. Tego dnia była niezastąpiona! Dziękujemy Ci plastelinko. Tomek dowiózł zapasy tego kleidła i udało nam się stosunkowo mocno zbliżyć papier do tej kapryśnej Ściany. Każdy z nas na początku spróbował użyć spray obok na czystym tle. Na początku nieśmiało, potem z każdym naciśnięciem pojawiała się pewność siebie. I oto On, Pan Stanisław, nasz nowotarski pilot szybowca, rekordzista świata pojawił się na ścianie przy ulicy Józefczaka, Jego podobizna w uproszczonym szablonie,. Dziękuję bardzo uczestnikom za chęci do pracy. Miło jest patrzeć jak dzieci i młodzież nie niszczy lecz tworzy w przestrzeni Miasta. Jak na pierwszy raz – SUPER!”

źródło: MOK/Facebook

zdjęcia: MOK i nowytarg24.tv

os 01.07.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również