Kamery live
prognoza pogody

Na budowie ul. gen. Sikorskiego – widać już zarys przyszłej drogi (duża galeria zdjęć)

Wyciszenie Włącz dźwięk

Na poziomie 30% oceniany jest aktualny postęp prac związanych z budową nowej drogi na przedłużeniu ul. gen. Sikorskiego. Efekty są widoczne gołym okiem – po położeniu krawężników widać już wyraźnie zarys przyszłej jezdni. Po ukończeniu – co planowane jest na lato przyszłego roku – miejsce zapewni również parkingi dla 150 pojazdów, nie zapomniano także o ścieżce rowerowej i nasadzeniu zieleni. Jeszcze w tym miesiącu inwestycja przeniesie się w rejon ul. Szaflarskiej-Bocznej. Większych utrudnień związanych z budową ronda na Szaflarskiej, będzie można spodziewać się dopiero od września. 

-Przedłużenie ul. Sikorskiego i domknięcie tzw. wschodniej obwodnicy to największa inwestycja, jaką obecnie realizujemy – mówi Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu – Po zdjęciu humusu z całego terenu objętego inwestycją – jest to bardzo duży obszar, bo zakres obejmuje drogę, chodniki, ścieżkę rowerową i parkingi – teraz kładzione są już krawężniki, a więc trasa tej drogi wyłania się już z całego tego terenu. Po wykonaniu robót ziemnych, przygotowawczych, niwelacji terenu będzie etap już właściwej budowy elementów drogi, które widzimy i z których korzystamy. To, czego nie widać – to kanalizacja deszczowa, infrastruktura podziemna, ale te prace udało się firmie przeprowadzić przez cały ten okres od jesieni, jak również  przez zimę, która była w miarę sprzyjająca dla budowlańców. 

Jak podaje kierownik budowy Mariusz Dendys z Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Drogowo-Mostowego, postęp prac to 20% jeśli chodzi o całość inwestycji i około 30%, biorąc pod uwagę samą branżę drogową. Do końca kwietnia na odcinku 900 metrów udało się wykonać pełny zakres kanalizacji deszczowej i roboty ziemne z profilowaniem podłoża pod jezdnię. Wcześniej z powierzchni blisko 16,5 tys. m2 zdjęto i wywieziono ok. 4,5 tys. m3 humusu. Na dużym odcinku położono warstwy konstrukcyjne drogi oraz krawężnik.

Inwestycja do tej pory realizowana była na dziewiczym terenie bez kolizji z ruchem, jednak już wkrótce rozpoczną się roboty związane z budową skrzyżowania typu rondo na ul. Szaflarskiej.

-Końcem maja lub początkiem czerwca planujemy rozpocząć prace związane z przebudową sieci, zaczęlibyśmy od najgłębszych wykopów, czyli od wodociągów. Dla kierowców będzie to oznaczało, że ruch na Szaflarskiej będzie odbywał się normalnie, z zawężeniem, natomiast wyłączymy wlot Szaflarskiej Bocznej – wyjaśnia Mariusz Dendys, kierownik budowy z Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Drogowo-Mostowego. 

Roboty zasadnicze przy budowie ronda planuje się rozpocząć pod koniec III kwartału tego roku, zatem mniej więcej we wrześniu możemy spodziewać się znacznie większych utrudnień w ruchu na ul. Szaflarskiej. Docelowo, po ukończeniu, nowa droga ma jednak właśnie m.in. rozładować ruch na tej ulicy.

Co istotne, inwestycja będzie także odpowiedzią na wyraźny deficyt miejsc postojowych, jakie występują w rejonie nowego, rozbudowującego się osiedla i terenów rekreacyjnych. 

-Pomiędzy drogą, a osiedlem Polana Szaflarska mamy zaprojektowanych ok. 150 miejsc postojowych. Zaprojektowaliśmy je, widząc problemy z parkingami na os. Polana Szaflarska. Sam tego doświadczam, jeżeli chce się tu kogoś odwiedzić, zaparkować, a nie ma się wykupionego miejsca to niestety, jest problem – parametry tak zostały skonstruowane w planie przestrzennym, a deweloperzy też nie zrobili nic, poza niezbędne minimum – mówi burmistrz Nowego Targu – Parking został tak usytuowany, by zapewnić dostęp dla mieszkańców osiedla, ale też będzie służył tym, którzy przyjeżdżają tu skorzystać ze ścieżek rowerowych, czy strefy relaksu. To działanie mocno wybiegające do przodu, ale mieliśmy na tyle terenu, by te miejsca zaprojektować. Co ważne, udało nam się przekonać, by one też  zostały objęte dofinansowaniem ze środków Rządowego Programu Rozwoju Dróg – 

Koszt całej inwestycji wynosi 8 mln 608 tys. zł, Dofinansowanie Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg to ponad 4 mln 734 tysiące zł. Data zakończenia prac to sierpień przyszłego roku.

Materiał filmowy – w dzisiejszym “Przeglądzie Tygodniowym”.

os 18.05.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Tekla 20:19 18.05.2022

Super!Fajnie!Tylko dlaczego ta droga jest znowu taka waska.To jest juz taka tendecja.Ledwie mieszcza sie 2 samochody!

Zobacz również