MZWiK radzi, jak uchronić się przed Legionellą
Woda podawana do miejskiej sieci wodociągowej nie stwarza korzystnych warunków do rozwoju bakterii Legionella Pneumophila – zapewnia Miejski Zakład Wód i Kanalizacji w Nowym Targu.

– Miasto jest zasilane w wodę tylko z ujęć wody podziemnej, która po wtłoczeniu do sieci poddawana jest ciągłej dezynfekcji podchlorynem sodu, a jej temperatura sięga 10°C. Rozwój bakterii Legionella w takich warunkach panujących w sieci wodociągowej jest więc niemożliwy – podkreśla MZWiK.
Inaczej jest w przypadku instalacji domowych. Trzeba mieć się na baczności.
– W ciepłej wodzie o temp. 20°C – 55°C, mogą zaistnieć warunki sprzyjające namnażaniu się bakterii Legionella. Bakteria Legionella Pneumophila nie rozprzestrzenia się drogą pokarmową natomiast rozprzestrzenia się przez wdychanie rozproszonych w powietrzu drobinek wody (na przykład pod prysznicem). Dlatego też dla własnego bezpieczeństwa, w okresach wysokich temperatur zewnętrznych zaleca się, aby w magazynach c.w.u. (bojlery, podgrzewacze wody) utrzymywać temperaturę ciepłej wody powyżej 55°C jak i dłużej spuszczać wodę, po długich okresach nieużytkowania wewnętrznej instalacji wodociągowej – podkreślono w komunikacie.
Jak zapewnia MZWiK – w Nowym Targu prowadzony jest ciągły monitoring parametrów mikrobiologicznych wody zgodnie z zakresem badań oraz harmonogramem zatwierdzonym przez PPIS w Nowym Targu wynikającym z § 25 ust. 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi ( Dz.U. z 2017 r. poz. 2294).
Źródło: MZWiK w Nowym Targu
Fot. Zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
Komentarze