Kamery live
prognoza pogody

“Myślenie według Tischnera” – konferencja Platformy Obywatelskiej. Do Łopusznej przyjedzie Donald Tusk

W dniach 16-17 czerwca 2022 roku w Gminnym Ośrodku Kulury w Łopusznej odbędzie się konferencja “Myślenie według Tischnera”, której organizatorami są Koalicja Obywatelska i Instytut Obywatelski. W programie znajdzie się kilka paneli dyskusyjnych z udziałem polityków, duchownych, publicystów i ludzi nauki. Konferencję otworzy wykład Wojciecha Bonowicza pt. “Co dziś powiedziałby Tischner do polityków?”, a zwieńczy rozmowa Donalda Tuska z ks. Mieczysławem Puzewiczem, twórcą Centrum Wolontariatu w Lublinie – “Polityka albo służy ludziom, albo staje się złem”. 

Przedstawiciele małopolskich struktur Platformy Obywatelskiej przedstawili program konferencji podczas sobotniej konferencji prasowej. Rozpocznie ją czwartkowy wykład Wojciecha Bonowicza pt. “Co dziś powiedziałby Tischner do polityków?”(16 czerwca g. 17:00).

Na piątek zaplanowano cztery panele dyskusyjne: “Polityka według wartości” – z udziałem prof. Pawła Kowala, jezuity Jacka Siepsiaka i radnego Leszka Zegzdy; “Między tronem a ołtarzem – relacje państwo-kościół w nowoczesnym państwie” z udziałem publicystów Witolda Beresia, Adama Szostkiewicza, Michała Leśniaka, czy Jarosława Makowskiego;  “Czy Platforma Obywatelska jest jeszcze partią chadecką?” , w którym udział wezmą dr Anna Bałdyga, senator Halina Bieda, posłowie Czesław Mroczek i Wojciech Król, członek Parlamentu Europejskiego i uczeń ks. prof. Tischnera Jan  Olbrycht oraz prof. Tadeusz Gadacz oraz wieńcząca konferencję rozmowa przewodniczącego PO Donalda Tuska z ks. Mieczysławem Puzewiczem, odbywająca się pod hasłem “Polityka albo służy ludziom albo staje się złem”. Spotkanie odbędzie się o godzinie 17 i poprowadzi je dr hab. Dominika Kasprowicz. 

-Dla nas w Łopusznej – dla osób, które miały okazję go poznać, Tischnera zapamiętamy jako osobę, która bardzo szanowała drugiego człowieka. To są wartości, których w polityce powinniśmy zawsze przestrzegać. To jest ten dialog, ten szacunek do drugiego człowieka i wartości, o których musimy rozmawiać już dzisiaj. Rozpoczynamy rozmowę na temat tych wartości wewnątrz naszej partii i wracamy do naszych korzeni – mówiła wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej w Małopolsce Weronika Smarduch.

-Dla nas prof. Tischner w latach naszej młodości był po prostu kierunkowskazem, autorytetem. Dzisiaj jest deficyt autorytetów. Ta konferencja jest jednym z elementów naszej wewnętrznej debaty, została zaproponowana przez środowisko konserwatywne Koalicji Obywatelskiej. Dla nas tu w Małopolsce jest czymś zupełnie naturalnym, że ks. prof. Tischner powinien być patronem naszej wewnętrznej debaty – mówił PO poseł Marek Sowa. 

Jak podkreślił prof. Paweł Kowal, uwaga będzie skupiona na trzech wartościach, takich jak praca, solidarność i prawda. 

-Praca według Tischnera, czyli praca nie tylko dla zarobku. Praca jako sposób uszlachetnienia człowieku. Czy o tym nie powinni rozmawiać politycy? Powinni – z każdej partii. My zaczniemy w naszym środowisku.  Druga sprawa to bez wątpienia solidarność. Dzisiaj patrzymy na to słowo solidarność, wracamy do niego w różnych kontekstach – międzynarodowym, polskim. Widzimy jak jest ono niszczone, nadwyrężone. Trzecie – to czego nam dzisiaj najbardziej potrzeba: prawda. Dzisiaj ludzie w Polsce wołają o prawdę. Jeżeli chcemy coś zmienić, to się sami musimy przećwiczyć w prawdzie, żeby ta prawda tak po tischnerowsku, z całych trzewi brzmiała  – mówił Kowal.

-Jako Instytut Obywatelski od kilku lat czerpiemy z myśli ks. prof. Józefa Tischnera. W świecie, gdzie normą stało się kłamstwo, gdzie normą stał się bezwstyd i nienawiść, sięgamy do tekstów osoby, która uczyła myślenia, przyzwoitości i dialogu. Teksty Tischnera są jak wino, nie tracą w ogóle na aktualności – dyrektor Instytutu Obywatelskiego Jarosław Makowski. 

Tytuł konferencji jest parafrazą jednej z książek ks prof. Józefa Tischnera – “Myślenie według wartości”. 

fot. Paweł Kowal/Facebook

 

os 13.06.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Tadeusz Morawa, syn żołnierza AK-WiN 06:05 14.06.2022

Ale plama

Zobacz również