Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

Muzeum Tatrzańskie wyróżnione statuetką Doskonałość Mody 2024

19 marca 2025 14:55

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem otrzymało prestiżowe wyróżnienie Doskonałość Mody 2024, przyznawane przez miesięcznik „Twój STYL”. Kapituła doceniła cykl wystaw „Lekcje z Kolekcji”, ukazujący bogactwo i znaczenie ludowego ubioru.

Muzeum Tatrzańskie wyróżnione statuetką Doskonałość Mody 2024

fot. Muzeum Tatrzańskie

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem otrzymało prestiżowe wyróżnienie Doskonałość Mody 2024, przyznawane przez miesięcznik „Twój STYL”. Nagroda w kategorii „Miejsce” trafiła do instytucji za cykl wystaw „Lekcje z Kolekcji. Ubiory ludowe w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego”, który przybliża bogactwo tradycyjnego stroju góralskiego.

Statuetkę podczas uroczystej gali odebrali: Anna Kozak, kuratorka cyklu wystaw, Julita Dembowska, pełnomocniczka dyrektora ds. programowych oraz kuratorka jednej z ekspozycji, a także Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Jury, składające się z ekspertów, projektantów mody i artystów, doceniło muzeum za „niekonwencjonalną promocję ubioru jako elementu kultury i tożsamości”.

Lekcje z Kolekcji – przywracanie dawnej odzieży do życia

Kolekcja strojów ludowych Muzeum Tatrzańskiego jest tworzona od 1889 roku i stanowi jeden z najważniejszych zbiorów etnograficznych instytucji. W latach 2018-2023 ponad 80 zabytkowych elementów odzieży poddano konserwacji, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Efektem tych działań był cykl wystaw „Lekcje z Kolekcji”, który przyciągnął licznych miłośników tradycyjnej odzieży regionalnej.

Na cykl złożyło się pięć wystaw, każda prezentująca inną perspektywę na ludowy ubór:

  • „Tryumf w czasie. Najstarsze ubiory z Podhala” – ekspozycja w Głównym Gmachu Muzeum Tatrzańskiego, kuratorowana przez Annę Kozak, ukazywała zabytkowe stroje z XIX wieku oraz ich muzealną drogę, od magazynowania po upowszechnianie.

  • „Barwy Spisza” – dwie wystawy Sylwii Plucińskiej w zagrodach w Czarnej Górze i Jurgowie, przybliżające codzienny i odświętny ubór Spiszaków.

  • „W bliskości. Kosmos” – wystawa w Galerii Władysława Hasiora, gdzie Julita Dembowska i artystka Małgorzata Markiewicz analizowały ludowy ubór w kontekście bliskości człowieka z jego strojem i światem.

  • „Pierwsze rzeczy” – ekspozycja Magdaleny Kwiecińskiej w Galerii Sztuki w willi Oksza, ukazująca pierwsze nabytki Muzeum, w tym kolekcję podarowaną przez Stanisława Konstantego Drohojowskiego.

Dodatkowym elementem wystaw były artystyczne aranżacje strojów w przestrzeniach ekspozycyjnych, stworzone przez artystów takich jak Grażyna, Andrzej i Wisz Orłowscy, Beata Bachleda-Leja i Piotr Leja oraz Magdalena i Marcin Rząsa.

Nagroda Doskonałość Mody 2024 potwierdza, że Muzeum Tatrzańskie skutecznie popularyzuje i chroni dziedzictwo regionu, ukazując stroje ludowe nie tylko jako relikty przeszłości, ale również jako element żyjącej kultury.

/źródło: Muzeum Tatrzańskie/

Nowytarg24.tv 19.03.2025
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również