Kamery live
prognoza pogody

Muzeum Podhalańskie czynne w niedzielę? Z takim wnioskiem wystąpił radny Paweł Liszka

9 kwietnia 2019 02:11

Czy Muzeum Podhalańskie będzie czynne w niedzielę – wzorem innych tego typu placówek w kraju i na świecie – a zamknięte w poniedziałek? Z powtórną interpelacją w tej sprawie wystąpił radny Paweł Liszka, wyrażając przekonanie, że taka zmiana przyczyni się do wzrostu przychodów Muzeum Podhalańskiego, jak również jego rozpoznawalności. Burmistrz Grzegorz Watycha nie mówi “nie”, jednak zmianę organizacji pracy widziałby raczej dopiero po planowanym wyodrębnieniu muzeum ze struktur MOK. Powołanie osobnej placówki muzealnej jest wpisane w założenia Strategii Rozwoju Miasta Nowy Targ na najbliższe lata. 

Muzeum Podhalańskie czynne w niedzielę? Z takim wnioskiem wystąpił radny Paweł Liszka

-Od początku marca do końca kwietnia, Muzeum Podhalańskie przygotowało ofertę specjalną skierowaną do mieszkańców Nowego Targu. Jak się bowiem okazuje, mimo ponad 50-letniej działalności nadal znaczna część naszych mieszkańców nie wie o istnieniu w stolicy Podhala placówki Muzeum Podhalańskiego. W celu zmiany kierunku, Muzeum Podhalańskie przygotowało specjalną ofertę skierowaną właśnie do mieszkańców naszego miasta. Każdy mieszkaniec miasta, który odwiedzi do końca kwietnia 2019 r. placówkę Muzeum Podhalańskiego będzie mógł zwiedzić ekspozycje w cenie biletu ulgowego tj. 5 zł – przekazał w ramach sprawozdania burmistrz Grzegorz Watycha.

Dla jednego z radnych stało się do nie tylko przyczynkiem do krótkiej dyskusji, ale również inspiracją do złożenia interpelacji w sprawie zmiany organizacji pracy muzeum. 

-Wspomniał pan z ubolewaniem w swoim sprawozdaniu, że wiele mieszkańców, czy turystów nie wie, że mamy Muzeum Podhalańskie. Jakiś czas temu składałem taką interpelację z prośbą, żeby uruchomić muzeum w niedzielę, tak jak to jest w innych muzeach w kraju, czy na świecie, ale w zamian za to, żeby było zamknięte w poniedziałki. Na rynku mamy w niedzielę bardzo dużo mieszkańców i turystów, którzy mogliby skorzystać. Jest to dzień wolny, jest coraz więcej niedziel wolnych. Dlaczego nie został ten czas pracy muzeum zmieniony? – pytał burmistrza radny Paweł Liszka.

 -Wymaga to zmian organizacyjnych, jak i wzmocnienia kadrowego – odpowiedział burmistrz – Przynajmniej tyle udało się w tej kadencji uzyskać, że muzeum, jak i punkt informacji turystycznej, są otwarte w sobotę. Będziemy pracować nad dokumentami związanymi z powołaniem instytucji muzealnej, wyodrębnieniem ze struktur MOK i wtedy, przy takiej instytucji muzealnej działającej na podstawie ustawy o muzeach, ten system pracy będzie mógł być wdrożony. 

Radny Liszka, “zainspirowany” wątkiem, napisał na szybko i powtórnie złożył interpelację dotyczącą zmian organizacyjnych w działalności Muzeum Podhalańskiego tak, aby było czynne w niedzielę “kiedy na nowotarskim rynku jest mnóstwo potencjalnych zainteresowanych osób”. W zamian za to, muzeum byłoby zamknięte w poniedziałki. Interpelacja złożona została “w nawiązaniu do wypowiedzi burmistrza na temat niskiej rozpoznawalności i braku wiedzy mieszkańców na temat istnienia i funkcjonowania Muzeum Podhalańskiego”. 

Radny wyraził przekonanie, że taka zmiana przyczyni się do wzrostu przychodów Muzeum Podhalańskiego, jak również jego rozpoznawalności.

/os

os 09.04.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również