Kamery live
prognoza pogody

Motocykliści rozpoczęli sezon. Policja apeluje o rozsądną jazdę i podaje statystyki

7 kwietnia 2018 10:34

Ocieplenie i słoneczna pogoda sprawiły, że na drogach pojawiły się motocykle. Po kilku miesiącach przerwy kierujący samochodami muszą ponownie przyzwyczaić się do ich obecności.  Pasjonaci kierujący motocyklami to osoby, dla których jazda motocyklem to prawdziwa przyjemność i pasja. Zdarzają się również tacy, którzy wsiadają na motocykl i ponosi ich wyobraźnia, nie zwracają uwagi na jakiekolwiek zasady i przepisy na drodze. Policja przypomina, że w 2017 roku w powiecie nowotarskim doszło do 18 wypadków drogowych z udziałem motocyklistów (czterech zginęło) i 5 z udziałem motorowerów. Najczęstszymi przewinieniami motocyklistów są: brawurowa jazda, niebezpieczne wyprzedzanie i nadmierna prędkość.

Motocykliści rozpoczęli sezon. Policja apeluje o rozsądną jazdę i podaje statystyki

Właśnie takie zachowania kreują w społeczeństwie wizerunek szaleńców i piratów drogowych. Wiele wypadków można było uniknąć, gdyby motocykliści przestrzegali przepisy ruchu drogowego i podstawowe zasady bezpieczeństwa, a kierowcy uszanowali ich prawa. Motocyklista przy zderzeniu  z samochodem, czy przeszkodą na drodze jeżeli przeżyje to zazwyczaj odnosi poważne obrażenia. Często również młodzi ludzie jeżdżą motocyklami nie mając do tego uprawnień i doświadczenia.

Policja apeluje o rozsądną i kulturalną jazdę oraz przypomina, żeby kierować motocyklem, bądź innym jednośladem nalezy posidać  odpowiednią kategorię prawa jazdy.

Kategoria AM prawa jazdy uprawnia do kierowania:

  • motorowerem (pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;
  • czterokołowcem lekkim ( którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;)

Wymagany minimalny wiek do uzyskania kategorii AM wynosi 14 lat.

Kategoria A1 prawa jazdy uprawnia do kierowania:

  • motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg,
  • motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
  • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM (motorower, czterokołowiec lekki)

Wymagany minimalny wiek do uzyskania kategorii A1 wynosi 16 lat.

Kategoria A2 prawa jazdy uprawnia do kierowania:

  • motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla,
  • motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
  • pojazdami określonymi dla kategorii AM

Wymagany wiek do uzyskania kategorii A2 to 18 lat.

Kategoria A prawa jazdy uprawnia do kierowania:

  • motocyklem (pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół;
  • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Wymagany wiek do uzyskania kategorii A to 24 lata lub 20 lat, jeżeli osoba  co najmniej od 2 lat posiada prawo jazdy kategorii A2, natomiast 21 lat do kierowania motocyklem trójkołowym o mocy przekraczającej 15 kW nawet jeżeli osoba posiada prawo jazdy kategorii A.

Kategoria B również uprawnia do jazdy motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, (mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg ) warunkiem jest posiadanie  prawa jazdy kategorii B minimum 3 lata.

źródło: KPP Nowy Targ

os 07.04.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również