PILNE
Kamery live
prognoza pogody

Mocny akcent IX Nowotarskiego Pikniku Lotniczego!

27 czerwca 2017 19:56

Zaczyna się końcowe odliczanie do największej lotniczej imprezy na Podhalu, bowiem już 12 i 13 sierpnia br. na nowotarskim niebie będzie można podziwiać wielu znakomitych pilotów. Do ich grona, po raz pierwszy w historii dołączył Litwin Jurgis Kairys - niezwykły pilot, przez niektórych określanych krótko: MISTRZ !

Mocny akcent IX Nowotarskiego Pikniku Lotniczego!

Jurgis Kairys to litewski pilot, który wielokrotnie zdobywał medale na Mistrzostwach Świata w akrobacji lotniczej – dwa złote, trzy srebrne i dwa brązowe medale – przeważnie w kategorii freestyle’owej. Swoją przygodę z lotnictwem akrobacyjnym rozpoczął w 1974 roku, natomiast już w 1976 został członkiem litewskiej reprezentacji narodowej. Pierwsze swoje złoto zdobył w międzynarodowych zawodach na Węgrzech, a drugie w Mistrzostwach Europy w Austrii.

Umiejętności Jurgisa zostały uznane, kiedy w 1989 roku został zaproszony do pracy jako pilot testowy dla Sukhoi Design do opracowania Su-26, 29 i 31. Całkowicie nowe i eksperymentalne samoloty akrobacyjne zaczęły dominować we wszystkich zawodach akrobacji lotniczej.

W 2004 roku Jurgis Kairys zaprojektował JuKa (od JUrgis KAirys) – samolot bardzo podobny do Suchoja, z tym, że o wiele lżejszy. W Nowym Targu zaprezentuje się prawdopodobnie na maszynie Su-31.

Cytując informację z jego strony internetowej: Wszystkie te umiejętności, doświadczenie i innowacyjność w połączeniu sprawia, że Jurgis Kairys stał się jednym z najbardziej imponujących pilotów akrobacyjnych na całym świecie. Każdy jego pokaz na różnych wydarzeniach jest niezwykle przez publiczność wyczekiwany, warto za każdym razem mieć nadzieję na coś nowego i ekscytującego. I trudno się z tym nie zgodzić.

– Już teraz zapraszamy na nowotarskie lotnisko 12-13 sierpnia. Wkrótce przekażemy dalszą dawkę emocjonujących informacji z przygotowań do imprezy, w szczególności udziału kolejnych gwiazd lotniczych – zapowiada w imieniu organizatorów prezes Aeroklubu Nowy Targ Paweł Kos.

 www.pikniknowotarski.pl

zdjęcia: Jakub Świst

NT24TV 27.06.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również