Kamery live
prognoza pogody

Mniej obostrzeń, więcej turystów w górach, więcej wypadków

16 lutego 2021 14:27

Kolejny tydzień lutego rozpoczął się opadami śniegu i temperaturą, która w dolinach górskich dochodziła do kilkunastu stopni poniżej zera. W górach przybyło kilkadziesiąt cm śniegu. Warunki do uprawiania turystyki ze względu na niskie temperatury i ograniczoną widoczność były średnie. Poluzowanie obostrzeń związanych z pandemią niewątpliwie przyczynił się do wzrostu ruchu turystycznego, co przełożyło się na wypadkowość. Zarówno na stokach narciarskich jak i w górach.

Mniej obostrzeń, więcej turystów w górach, więcej wypadków

Kronika wydarzeń w ostatnich dniach ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR wyglądała następująco:

11.02, czwartek

O godzinie 20:50 na centralę GP GOPR wpływa zawiadomienie z rejonu Makowicy od osoby, która ma problemy z lokalizacją swojego położenia. Dodatkowo ze względu na wychłodzenie i zmęczenie nie jest w stanie dalej kontynuować wycieczki. Na miejsce zostają zadysponowani ratownicy, którzy po odnalezieniu transportują poszkodowaną osobę w dolinę.

13.02, sobota

W godzinach południowych wpływa zgłoszenie od kobiety, która ulega wypadkowi na niebieskim szlaku w rejonie Lipowego wzgórza w Beskidzie Wyspowym. Uraz kończyny dolnej nie pozwala na dalszą wycieczkę. Po zabezpieczeniu urazu, poszkodowana zostaje przekazana zespołowi karetki.

O godzinie 14 kolejne zgłoszenie o wypadku na trasie narciarstwa biegowego w rejonie Mogielicy. Poszkodowana kobieta z urazem kończyny dolnej zostaje zabezpieczona i przez ratowników przetransportowana na parking do samochodu prywatnego.

14.02, niedziela

Ratownicy pełniący dyżur na Turbaczu około godziny 15.00 udzielają pomocy osobie poruszającej się na nartach skiturowych. W tym przypadku nie jest potrzeba transportu i narciarka kontynuuje swoją wycieczkę.

O godzinie 15.40 kolejne zgłoszenie w rejonie Turbacza. Tym razem kobieta poruszająca się na nartach skiturowych potrzebuje pomocy. Pomylenie trasy zjazdu i brak sił powodują że nie jest w stanie kontynuować przejścia. Ratownicy ewakuują poszkodowaną na schronisko na Turbaczu.

Godzina 18.45 zgłoszenie z CPR Kraków z prośbą o pomoc w transporcie z niedostępnego przysiółku w Pieninach w rejonie Szczawnicy.

Miniony tydzień to również otwarcie stoków narciarskich. Ratownicy pełniący dyżury na zorganizowanych terenach narciarskich interweniowali 28 razy. Dodatkowo ratownicy GP GOPR zabezpieczali imprezy biegowe w rejonie Turbacza, które odbywały się w miniony weekend, dodatkowo w rejonie Policy i Babiej Góry odbyło się szkolenie I stopnia w którym uczestniczyło 10 kandydatów. Szkolenie to dotyczyło poruszania się w warunkach zimowych oraz lawinoznawstwa.

W sobotę 13 lutego odbyły się coroczne zawody dla ratowników GP GOPR ”O Baranie Rogi Gorców”. W tym roku zawody odbyły się w formie verticalu na nartach skiturowych oraz zjazdu terenowego. Na trasie verticalu najlepszy czas uzyskali Szymon Zachwieja przed Michałem Dydą i Andrzejem Michalskim. Najlepszy czas zjazdu to domena ratowników ze Szczawnicy. Pierwsze miejsce zdobył Bańkosz Jakub, przed Kamilem Zarodem i Szymonem Zachwieją. Drużynowo pierwsze miejsce i Puchar „O Baranie Rogi Gorców” zdobyli ratownicy z sekcji operacyjnej Szczawnica, drugie miejsce sekcja Rabka, trzecie miejsce zespół z Nowego Targu.

/źródło: Grupa Podhalańska GOPR/

Piotr Starmach 16.02.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również