Kamery live
prognoza pogody

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z Podhala – z rządowymi dotacjami

31 października 2022 21:15
Wyciszenie Włącz dźwięk

Na placu przy Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Nowym Targu uroczyście wręczono dziś dotacje celowe dla kilkunastu Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP z terenu powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego. Promesy i gratulacje od parlamentarzystów, samorządowców i zastępcy małopolskiego komendanta PSP, odbierali szefowie poszczególnych jednostek, ale także młodzież i dzieci. 

Młodzi strażacy z jednostek OSP z powiatu nowotarskiego otrzymali dofinansowanie w wysokości 306 546 zł, w przypadku powiatu tatrzańskiego wyniosło ono natomiast 61 141 zł. Przekazane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu, umundurowania i wyposażenia osobistego, torów przeszkód, czy sprzętu teleinformatycznego wykorzystywanego w procesie szkolenia. W skali Małopolski, dotacja dla młodzieżowych drużyn OSP wynosi 3 mln zł, w skali całego kraju jest to 25 mln złotych. 

-Nie ma precedensu, żeby tak duże wsparcie młodzieżowe drużyny pożarnicze otrzymały. To jest wsparcie zasłużone, bo każda  organizacja, która ma dopływ młodych kadr i o to zabiega, ma przed sobą  długą przyszłość – mówiła pani poseł Anna Paluch.

-Wspieranie młodzieży, która chętnie przychodzi do straży, jest kluczem do rozwoju naszej organizacji – mówił wiceminister Edward Siarka – Myślę, że wszyscy druhowie, którzy pracują w swoich miejscowościach doskonale rozumieją, że właśnie z tej grupy młodych dziewcząt i chłopców wyrosną strażacy, którzy będą profesjonalnie nieśli pomoc. I ten program ma temu służyć.

Młodzieżowej drużynie z OSP na Kowańcu w Nowym Targu przypadło dofinansowanie w wysokości ponad 4 tys. złotych. Jednostka przeznaczy tę dotację na umundurowanie dla członków młodzieżowej drużyny – konkretnie obuwie – jak również zakup kolorowej drukarki laserowej, która będzie służyła w przygotowywaniu materiałów dydaktycznych dla młodzieży. 

-To jest kilkanaście osób w różnym wieku, ta liczba jest ruchoma – mówi Henryk Wielkiewicz, prezes OSP w Nowym Targu – Cały czas jesteśmy otwarci na nowych członków, którzy się pojawiają. Grupa jest podzielona na starsze i młodsze dzieci, sukcesywnie co wtorek odbywają się zbiórki szkoleniowe. Mamy dwie opiekunki zajmujące się Młodzieżową Drużyną Pożarniczą, które ukończyły ostatnio stosowne szkolenie, tak więc kadra jest wyedukowana i pełna zapału. 

Jednostki będą musiały wykorzystać dotacje do końca 2022 roku. 

os 31.10.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również