Kamery live
prognoza pogody

Misterium Męki Pańskiej 2019

Wyciszenie Włącz dźwięk

W sali widowiskowej MOK miała dziś  miejsce premiera Misterium Męki Pańskiej. Jak zawsze – już od 18 lat – wydarzenie zgromadziło tłumy widzów. Hasłem, jakie tym razem przyświecało misterium było “Spotkałem Pana”, a postacią, wokół której osnute były wątki tegorocznej inscenizacji Męki Pańskiej, był św. Piotr. Całość w sposób szczególny wpisywała się w obchody 40. rocznicy wizyty  św. Jana Pawła II w Nowym Targu. 

Reżyserii misterium podjął się po raz kolejny aktor Teatru Ludowego w Krakowie Piotr Piecha, autorem scenariusza nie po raz pierwszy był ks. Marcin Napora. Lista twórców i “dobrych duchów” czuwających nad organizacją wydarzenia, a skupionych wokół parafii pw. św.  Jana Pawła II w Nowym Targu, była jednak o wiele dłuższa. Nic dziwnego – przygotowanie misterium to ogromne przedsięwzięcie wymagające przygotowania odpowiedniej scenografii, rekwizytów, kostiumów, muzyki, oświetlenia, a przede wszystkim – grupy kilkudziesięciu aktorów amatorów w  taki sposób, by w swoich rolach wypadli jak najbardziej przekonująco. W tym roku w sposób szczególny zaznaczona była na scenie obecność dziecięcych aktorów. 

https://www.facebook.com/nowytarg24tv/videos/734791216917700/

Wspomnienie każdej osoby, czy też  grupy osób, którym na samym końcu dziękował ze sceny ks. proboszcz Jan Karlak, przyjmowane było gorącym aplauzem. 

-Tegoroczne misterium wpisuje się w sposób szczególny w 40. rocznicę pobytu na podhalańskiej ziemi św. Jana Pawła II, dzięki któremu ta nasza polska ziemia na nowo odkryła bogactwo spotkania z Panem – wyjaśniał ks. proboszcz Jan KarlakTak jak kiedyś to bogactwo w swoim sercu odkrył św. Piotr, a później Piotr z dalekiego kraju, który przybył “do swoich”, aby przynosząc bogactwo Chrystusowej Ewangelii, zasiać ziarno wolności i nadziei, by ta iskra rozpaliła się.  I tak się stało. To przecież w 1979 roku my, Polacy, na nowo uwierzyliśmy w wolność, wstaliśmy z kolan, i dlatego dziś żyjemy w wolnym kraju. Niech ta świadomość mobilizuje nas do tego, by otwierać się na moc Ducha św., bogactwo Chrystusowej Ewangelii. Dziś, w świecie, który próbuje niszczyć to, co Chrystus przyniósł 2 tys. lat temu na ziemię, to, co jest fundamentem tysiącletniej historii naszej ojczyzny, Europy, która wyrosła z chrześcijańskich korzeni, Europy, która dzisiaj o tych korzeniach zapomina. Dlatego tym bardziej dziękuję wam za to, że przypomnieliście nam tę ważną prawdę o spotkaniu z Panem przez tegorocznej misterium. 

Kolejne przedstawienia Misterium Męki Pańskiej będą miały miejsce w dwie kolejne niedziele: 31 marca i 7 kwietnia oraz w sobotę, 6 kwietnia o godzinach 15:00 i 18:00. Bezpłatne wejściówki są do odebrania w nowotarskich kościołach.  Po przedstawieniu zbierane są datki na Parafialną Stację Opieki Medycznej Totus Tuus. 

/os

os 30.03.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Wiesiek 18:20 02.04.2019

Pienknie super

Zobacz również