Kamery live
prognoza pogody

Mieszkanki powiatu nowotarskiego – najbardziej w Małopolsce zagrożone rakiem piersi

Wyciszenie Włącz dźwięk

POWIAT NOWOTARSKI. Powiat nowotarski znalazł się na pierwszym miejscu w Małopolsce pod względem zagrożenia życia mieszkanek zachorowaniem na raka piersi. W tej ponurej statystyce jest nawet przed Krakowem. Trzecie miejsce zajmuje powiat limanowski. Taki obraz rysują dane Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nowotarszczyzna jest równocześnie w czołówce obszarów z najniższym wskaźnikiem korzystania przez kobiety z zaproszeń na badania profilaktyczne.

  – Nie po to tu jesteśmy, żeby straszyć, tylko żeby pomóc i ostrzec – mówiła Krystyna Iskrzycka, prezesująca Stowarzyszeniu Podhalańskie Amazonki. – Jeżeli dostaniecie zaproszenie na mammografię czy skierowanie od lekarza – idźcie, badajcie się. Bo w dramatycznie małym stopniu te dostępne przecież badania są potem wykonywane. 

Podhalańskie Amazonki już od ośmiu lat, na wiele sposobów, starają się dotrzeć do wszystkich mieszkanek regionu z wiedzą, fachowym instruktażem, materiałem edukacyjnym i apelami o samobadanie oraz korzystanie z mammografii. Zmasowaną akcję profilaktyczno-edukacyjną – same zatrwożone najnowszą małopolską statystyką – przeprowadziły w I Liceum Ogólnokształcącym. Słuchało ich i oglądało profilaktyczny film osiem maturalnych klas, w dwóch turach. To, co miały do przekazania amazonki i położne, młodzież obojga płci chłonęła fantastycznie.

– Chodzi o najokropniejszego potwora… – zagajała w licealnej auli pani dyrektor Maria Kopeć, goszcząc grupę amazonek i położnych.

 – Jednym z celów Podhalańskich Amazonek jest dawanie nadziei – nadziei na to, że z rakiem można walczyć i można wygrać – przekonuje Mirosława Siwecka. – Niestety, wiele osób nadal twierdzi, że „rak to wyrok”. Powoduje to, że wiele osób do lekarza zgłasza się zbyt późno. Wtedy rokowania są już gorsze. A pamiętajmy, że dzięki profilaktyce, dzięki nowoczesnej diagnostyce, możliwe jest wykrycie już niewielkich zmian, które są w pełni wyleczalne.

Stąd kierowane i do kobiet, i do mężczyzn apele o systematyczność, a nie okazjonalność badań, o zwracanie się z każdą wątpliwością i niepokojącym symptomem do specjalisty. Bo tylko wtedy można zwyciężyć raka i wygrać życie.

– Dane statystyczne pokazują że Polska jest daleko w tyle, jeśli chodzi o profilaktykędodaje położna Małgorzata Wróblewska.W krajach skandynawskich czy w USA ten rak w 70-ciu procentach jest wyleczalny, a u nas tylko w 40-tu. Dlatego proszę was, dziewczęta, przekażcie mamom, babciom, same wykonujcie samobadanie, zgłaszajcie się do lekarza, jak was coś niepokoi. Bo często zgłaszamy się w późnym stadium, kiedy już nowotwór nie jest wyleczalny.

Prelegentki-wolontariuszki uświadamiały młodzieży, co wróżą statystyki: że co 14-ta Polka zachoruje na nowotwór piersi, a ta przypadłość to 20 procent wszystkich nowotworów złośliwych wykrywanych w populacji. Profilaktyka jest oczywiście tańsza i łatwiejsza niż leczenie. Tylko że w powiecie nowotarskim na badania mammograficzne zgłasza się mniej niż 30 procent zaproszonych pań…

– Niestety, zachorowalność na raka piersi wzrasta – mówi Ewa Palider, wiceprezes Stowarzyszenia Podhalańskie Amazonki. – Aktualne statystyki przewidują, że w latach 2020 – 2030 co szósta lub co piąta kobieta zapadnie na tę chorobę. W tej chwili ilość zachorowań w naszym kraju szacuje się między 18 a 19,5 tysiąca przypadków rocznie, z czego 5 do 6 tysiąca kobiet odchodzi. Jest to bardzo niepokojące i najwyższy czas na zmiany systemowe, zwłaszcza, że zwiększa się ilość młodych kobiet, u których ujawnia się nowotwór miedzy 30 a 40 rokiem życia.   

Profilaktyczne badania to więc konieczność – tym mniej dolegliwa, że weszły już w użycie nowoczesne, bezpieczne, precyzyjne technologie diagnostyczne, jak USG i rezonans magnetyczny piersi, jak mammografia cyfrowa.

– Chodzi nam o to, żeby rak przestał być chorobą śmiertelną, a stał się chorobą przewlekłą – podkreśla Ewa Palider. – Mamy do tego diagnostykę i leki. Reszta w naszych rękach. Badajmy się, domagajmy się tych badań, bo mamy ciekawsze plany na życie.   

Na to, że zagrożenie rakiem piersi w powiecie nowotarskim jest najwyższe w Małopolsce i o 21 procent wyższe niż w skali polskiej, wpływ mogą mieć z jednej strony zanieczyszczenia powietrza, a z drugiej mentalność kobiet, obawy przed badaniami profilaktycznymi, także odległość od medycyny klinicznej, bo najbliższy specjalistyczny ośrodek znajduje się w Krakowie. 

 Tak czynne i pożyteczne w skali całego powiatu Podhalańskie Amazonki nie tracą nadziei, że uda się im – wzorem innych samorządów w Polsce – namówić włodarzy naszych miast i gmin do wyasygnowania środków na badania profilaktyczne USG młodych kobiet.  

(asz)

Anna Szopińska 20.02.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Mama 22:47 20.02.2019

Byłam zawsze na tak,teraz już nie

Zobacz również