PILNE
Kamery live
prognoza pogody

Mieszkańcy powiatu nowotarskiego chętnie informują Policję o nurtujących ich problemach

21 stycznia 2021 12:55

Mieszkańcy powiatu nowotarskiego chętnie informują Policję za pomocą o nurtujących ich problemach – w 2020 roku za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa wpłynęły 853 zgłoszenia. Najczęściej zgłaszanym problemem było nieprawidłowe parkowanie – 248 zgłoszeń, przekraczanie dozwolonej prędkości – 225, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 106,  czy też nielegalne rajdy samochodowe – 61. Z otrzymanych zgłoszeń połowa się potwierdziła, a w 82 przypadkach okazały się żartem.

Mieszkańcy powiatu nowotarskiego chętnie informują Policję o nurtujących ich problemach
 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa stanowi platformę wymiany informacji pomiędzy Policją a społeczeństwem. Dzięki tej aplikacji mieszkańcy mają wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy.

Żeby dokonać zgłoszenia wystarczy nam komputer bądź telefon z dostępem do Internetu. Korzystanie z mapy nie wymaga podania żadnych danych osobowych. Po uruchomieniu aplikacji wybieramy miejsce i rodzaj zagrożenia, które chcemy zgłosić. Można także uszczegółowić zgłoszenie, wprowadzając datę, opis zagrożenia, dzień tygodnia i porę dnia, w której zagrożenie występuje, co zdecydowanie ułatwi weryfikację zgłoszenia. Za pośrednictwem mapy możemy informować o wielu sytuacjach, które z punktu widzenia obywateli są bardzo ważne. Co istotne, każde otrzymane zgłoszenie podlega weryfikacji. W przypadku potwierdzenia zgłoszenia, funkcjonariusze podejmują kroki, w celu wyeliminowania zagrożenia. Musimy jednak pamiętać, że nie należy korzystać z aplikacji, w chwili gdy oczekujemy natychmiastowej pomocy. W takiej sytuacji należy zadzwonić na numer telefonu 112.

Zagrożenia jakie można zgłosić na KMZB sklasyfikowane są w 27 kategoriach: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, dzikie wysypiska śmieci, niewłaściwa infrastruktura drogowa, zła organizacja ruchu drogowego, grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją,  nielegalne rajdy samochodowe, akty wandalizmu, używanie środków odurzających, niszczenie zieleni, poruszanie się po terenach leśnych quadami, żebractwo, wałęsające się bezpańskie psy, osoba bezdomna wymagająca pomocy, znęcanie się nad zwierzętami, wypalanie traw, miejsce niebezpiecznej działalności rozrywkowej, nielegalna wycinka drzew, niestrzeżone przejście przez tory, kłusownictwo, zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych, niestrzeżony przejazd kolejowy, dzikie kąpieliska, miejsca niebezpieczne na wodach, miejsca niebezpieczne na terenach wodnych, utonięcia.

Link do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania pilnych interwencji.

W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112.

Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji.

Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.

źródło: KPP Nowy Targ

 

os 21.01.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również