Kamery live
prognoza pogody

Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji zbadał studnie na terenie Nowego Targu: “Pijecie kał”

24 października 2017 19:57

Prezes Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji zaprezentował podczas ostatniej Sesji Rady Miasta dość szokujące dane na temat jakości wody ze studni prywatnych na terenie Nowego Targu. Wystąpienie Dariusza Latawca dotyczyło też proponowanych działań z zakresu edukacji środowiskowej i nakreślało krótko zakres działalności i dane organizacyjne dotyczące zarządzanej przez siebie spółki.

Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji zbadał studnie na terenie Nowego Targu:

Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji jako spółka funkcjonuje od 1 stycznia br. Działa na terenie miasta Nowy Targ, a w zakresie gospodarki ściekowej – również w gminach sąsiednich: Poronin, Szaflary, Biały Dunajec i część Gminy Nowy Targ. Spółka obsługuje 3,5 tys. klientów w zakresie dostarczania wody, 5,5 tys. w zakresie odbioru ścieków oraz blisko 6 tys. klientów korzystających z obu usług. Szacuje się, że łącznie ok. 32 tys. mieszkańców korzysta z usług miejskich wodociągów. Zakład eksploatuje łącznie 66 km sieci wodociągowej, 87 km kanalizacji plus przyłącza, które są eksploatowane, nie będąc jednocześnie w stanie majątkowym spółki. Są też jednak przyłącza, które do spółki należą, a nie są wykorzystywane. Dane przedstawione przez prezesa Zakładu Wodociągów powinny dać jednak mieszkańcom mocno do myślenia.

– Robiliśmy od około pół roku analizy w studniach prywatnych, kopanych, z których część z Państwa pewnie korzysta. Przeanalizowaliśmy 26 studni tych osób, które się do nas zgłaszały. W 6 woda nadaje się do picia. A  resztę…co pijecie? Kał. To pijecie. – mocnymi słowami skomentował wyniki badań prezes MZWiK Dariusz Latawiec na Sesji Rady Miasta.- Z drugiej strony, dlaczego mówię o niewykonanych efektach ekologicznych? Dlatego, że jednocześnie spółka posiada 440 przyłączy, z których nie mamy sprzedaży wody. Przypuszczam, że istnieje dość spora część wspólna tych zbiorów, tzn. państwo, którzy macie swoje własne studnie zanieczyszczone odchodami, jednocześnie posiadacie przyłącza, z których nie korzystacie i nie pijecie zdrowej, czystej, zdezynfekowanej wody z naszych nowotarskich ujęć wody i z naszych wodociągów. 

Badaniu zostało poddanych 26 studni z całego rejonu Nowego Targu, jedynie w 6 z nich wodę określono jako zdatną do picia. Ich rozmieszczenie na mapie wskazuje, że problem zanieczyszczenia wody w studniach głębinowych nie dotyczy jednego rejonu, ale całego miasta. Zanieczyszczenie spowodowane jest prawdopodobnie obecnością starych szamb w sąsiedztwie studni. W 20 studniach stwierdzono przekroczenie bakterii grupy Coli, w kilku przypadkach – w stopniu znaczącym.

Zaplecze, jakim obecnie dysponuje MZWiK pozwala określić go jako posiadający potencjał do dalszego rozwoju. Miasto posiada dużą, sprawną oczyszczalnię, na bazie której może zostać utworzone centrum odpadowe, jest w bardzo dużym stopniu skanalizowane, posiada również ujęcia wody z dużymi rezerwami, a tym samym – z możliwością zaopatrzenia w wodę sąsiednich gmin. Są jednak i problemy: nieszczelne sieci, nieszczelny system naliczania opłat i brak kontroli rozliczeń klientów, jak również problem ze zidentyfikowaniem i rozliczeniem ścieków przemysłowych.

Dariusz Latawiec wyszedł też z propozycją zorganizowania konkursu plastycznego i fotograficznego oraz lekcji edukacyjnych w nowotarskich szkołach, w celu podniesienia świadomości ekologicznej mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień z zakresu środowiska wodnego takich jak m.in. jaka jest rola wody w przyrodzie, czym są ścieki, co to jest kanalizacja i do czego służy, czym różni się oczyszczalnia ścieków od stacji uzdatniania wody. Fakt, że w kanalizacji często znajdowane są śmieci jest, zdaniem prezesa spółki jednym z dowodów na to, że świadomość społeczna w tym temacie jest dość niska. 

Zarówno program lekcji edukacyjnej jak i regulamin konkursu jest już przygotowany, a propozycja do dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych – skierowana publicznie podczas sesji. Pozostaje czekać na ich pozytywny odzew.

NT24TV 24.10.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również