Kamery live
prognoza pogody

Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji przekształcony w jednoosobową spółkę z o.o.

5 grudnia 2016 20:28

Radni miasta Nowego Targu niemal jednogłośnie przyjęli podczas dzisiejszej sesji uchwałę dotyczącą likwidacji Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Nowym Targu i przekształcenia go w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której właścicielem nadal będzie w 100% miasto. Zmiana nie będzie skutkowała żadnymi konsekwencjami dla mieszkańców.

Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji przekształcony w jednoosobową spółkę z o.o.

Likwidacja samorządowego zakładu budżetowego pod nazwą MZWiK nastąpi z końcem roku, 31 grudnia 2016 roku. Podczas dzisiejszej sesji, dyrektor MZWiK dr inż. Dariusz Latawiec przedstawił pokrótce główne założenia uchwały. Powstanie jednoosobowej, odrębnej od Gminy Miasto Nowy Targ, ale jednocześnie w pełni kontrolowanej przez nią spółki, posiadającej własną osobowość prawną będzie skutkowało możliwością znacznie lepszego finansowania inwestycji, niż ma to miejsce do tej pory. Chodzi o możliwość bezpośredniego pozyskiwania funduszy – mowa o dotacjach i nisko oprocentowanych kredytach z instytucji takich jak Narodowy lub Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska – dzięki czemu możliwa będzie szybsza realizacja inwestycji bez konieczności obciążania budżetu miasta, gdyż zobowiązania spółki nie są wliczane do poziomu zadłużenia gminy.

Przekształcenie zakładu w jednoosobową spółkę ma również w założeniu przyczynić się do efektywniejszego zarządzania i optymalizacji przychodowo-kosztowej oraz do zwiększenia rentowności przedsiębiorstwa poprzez zwiększenie tzw. amortyzacji podatkowej. Przekształcenie podmiotu w spółkę powinno bowiem wyeliminować nieefektywność podatkową, czyli problem, z jakim MZWiK boryka się aktualnie.

Dla mieszkańców Nowego Targu zmiana będzie niemal niezauważalna – poza nagłówkiem na fakturze nie zmieni się nic. Przekształcenie zakładu w spółkę nie ma bowiem żadnego związku z cenami, które pozostaną bez zmian. Nie ma to również wpływu na wcześniej podpisane umowy, w tym umowy pracownicze.

Od strony formalno – prawnej, nad całością procesu czuwała spółka KPMG.

Spółka zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2017 roku.

opr.os

NT24TV 05.12.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również