Kamery live
prognoza pogody

Miejski System Ostrzegania o zagrożeniach doczeka się modernizacji

Wyciszenie Włącz dźwięk

Miejski System Ostrzegania o zagrożeniach doczeka się modernizacji – potwierdził burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha. Aktualnie działa system oparty na siedmiu analogowych syrenach i centrali, który pochodzi jeszcze z lat 70-tych. 

Zdjęcie wykonane w Izbie Zimnej Wojny i Socjalizmu – dawnym schronie pod budynkiem Urzędu Miasta.

-Zawsze było to odstawiane na półkę, nie było ujmowane w budżecie, choć moi poprzednicy wnioskowali i mówili o tym, że należy to zrobić, ale nigdy nie było takiej pierwszej potrzeby, natomiast musimy to zrobić, aby ten system nas nie zawiódł – mówi Łukasz Knurowski, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa w Urzędzie Miasta Nowy Targ. 

Syreny alarmowe rozlokowane są na terenie całego miasta, a ich sygnał jest dobrze słyszalny we wszystkich częściach Nowego Targu. Jak mówi pan naczelnik, dodatkowa syrena, przydałaby się jedynie ewentualnie w południowej części miasta (rejon os. Polana Szaflarska). Punkty, w których znajdują się syreny to m.in. Kowaniec, Poczta Główna, budynek elektrowni, czy Szkoły Podstawowej nr 5. 

O system ostrzegania ludności o zagrożeniach pytała radna Ewa Pawlikowska – zarówno w interpelacji, jak i podczas Sesji Rady Miasta. Drugi poruszony przez nią wątek dotyczył miejsc, w których mieszkańcy mogliby się schronić na wypadek nalotu. 

-Na terenie Nowego Targu znajdują się dwa schrony, ale są to schrony z poprzedniej epoki. Jeden znajduje się w Urzędzie Miasta, a drugi na os. Topolowe, ale tak naprawdę przy naszej strukturze budowlanej, rekomendacje zasadniczo są takie, żeby chować się w piwnicach, bo jednak mamy takie budownictwo, że pod każdym domem jest piwnica – odpowiedział naczelnik. 

os 28.03.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Czlowiek 08:45 30.03.2022

No i nastał czas powrót do zimnej wojny A tak niby miało być pięknie.

Zobacz również