Kamery live
prognoza pogody

80. Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu – jubileuszowa edycja z oznakami ożywienia

Wyciszenie Włącz dźwięk

Z rejonu kładki na Czarnym Dunajcu wystartował dziś jubileuszowy 80. Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu, noszący imię Tadeusza Pilarskiego. To wielkie święto kajakarzy oraz najstarsza i największa impreza kajakowa w Europie. Uczestnicy spływu mają do pokonania 70 km z Nowego Targu do Łącka (Jazowska). W ceremonii otwarcia uczestniczył burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, a oprawę muzyczną zapewnił zespół New Market Jazz Band. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia. Szersza relacja – wkrótce. 

Jeśli w ubiegłym roku w Międzynarodowym Spływie Kajakowym na Dunajcu im. Tadeusza Pilarskiego wzięło udział 180 kajakarzy, tak 80-ta edycja, pierwsza po pandemicznym czasie, przyniosła wyraźne oznaki ożywienia. 

Na listach startowych zapisanych było ponad 300 uczestników, aż z 21 klubów. Udział brali też kajakarze z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Węgier. Nie brakło miłośników kajakowego sportu z najdalszej części Polski – z Gdyni, nawet z Ustki. Większość to wytrawni zawodnicy. Niektórzy zjechali do Nowego Targu wprost ze spływu na Popradzie, gdyż Spływ na Dunajcu odbywa się w ramach Tygodnia Dzikich Wód.

Lata siedemdziesiąte, złote dla tej jednej z najstarszych – nawet na świecie – i największych w Europie masowych imprez wodniackich – kiedy spod kładki na wysokości lodowiska wypływało 2,5 tysiąca uczestników, a zakłady pracy sponsorowały kajakarskie ekipy, zapewne już nie wrócą. Ale cieszy każdy wzrost frekwencji. Kajakarzy ściągają na Dunajec fantastyczny krajobraz wzdłuż całej trasy i adrenalina zmagań z harnasiem górskich rzek. W przypadku najwierniejszych uczestników – także pamięć i sentyment.

 Nim na scenie przy lodowisku rozpoczęła się odprawa kierowników ekip, spływowiczów i ich kibiców cieszył swoją muzyką New Market Jazz Band.

Jubileuszowa edycja odbywa się pod honorowym patronatem Polskiego Związku Kajakowego, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PTTK. Współorganizatorami trzydniowej wodniackiej imprezy są samorządy miast i gmin, przez obszar których biegnie licząca 70 km trasa Spływu. Ta impreza ma też mocne wsparcie Krakowa.

Zasłużonemu Komandorowi Spływu, Zbigniewowi Mizerkowi, świętującemu w tym roku półwiecze swojej działalności, burmistrz Grzegorz Watycha wręczył pamiątkowy adres, a Krzysztof Racułt, prezes Małopolskiego Związku Kajakowego ofiarował mu pagaja z dedykacjami. Smutnym elementem oficjalnego otwarcia była minuta ciszy czcząca pamięć sztandarowej postaci Spływu – Elżbiety Jaworskiej, która przez szereg lat pełniła funkcję sędziego głównego. Gdyby nie rekonwalescencja po złamaniu nogi – historię Spływu mógłby wspominać inny wieloletni sędzia, nowotarżanin, Władysław Palider.

Gdy flaga została podniesiona na maszt i popłynęła wartka melodia dunajcowego hymnu, uczestnicy mogli spuszczać kajaki na wodę. Na ponton ekipy młodych Węgrów zmieścił się i czworonożny załogant. 

Poziom wody był dość wysoki, warunki pogodowe – wymarzone, więc i humory dopisywały spływowiczom.

Zarówno pogoda, jak i dość wysoki stan wody mogły cieszyć startujących. Pierwszy dzień wypełniło im swobodne płynięcie z Nowego Targu do Mizernej. Musieli oczywiście wyciągać kajaki na brzeg przez progami wodnymi i trzymać się lewego brzegu Jeziora Czorsztyńskiego, bez pokonywania jego tafli. Drugiego dnia czeka ich etap ze Sromowiec Wyżnych do Krościenka, z crossem na odcinku od Sromowiec Wyżnych do Niżnych. W sobotę popłyną z Krościenka do Jazowska. Główne trofeum – Kryształowy Puchar Dunajca – zdobędzie załoga, która uzbiera najwięcej punktów. Główne trofeum to Kryształowy Puchar Dunajca.

(asz)

Fot. Paweł Kos, asz

os 16.06.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Robert 17:01 16.06.2022

Chyba z Czarnego Dunajca redaktorki

Zobacz również