Kamery live
prognoza pogody

Miasto Nowy Targ w pilotażowym projekcie ZONE

19 marca 2019 09:40

Nowy Targ znalazł się w gronie 6 gmin, które wezmą udział w pilotażu pozwalającym przetestować działania ograniczające tzw. niską emisję. W dniu 8 marca 2019 roku porozumienie z Ministrem Przedsiębiorczości i Technologii reprezentowanym przez Dorotę Cabańską, dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej oraz Piotrem Woźnym, pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze” w imieniu Miasta Nowy Targ podpisał burmistrz Grzegorz Watycha.

 

 

 

Miasto Nowy Targ w pilotażowym projekcie ZONE

Pozostałe gminy biorące udział w  projekcie to Opoczno, Zabrze, Karczew, Skała i Ustroń. Podpisanie porozumień z gminami to kolejny etap realizacji projektu ZONE – zintegrowanego systemu wsparcia polityki i Programów Ograniczenia Niskiej Emisji – który umożliwi zinwentaryzowanie źródeł ciepła. Pozwoli to gminom na zaplanowanie działań zmierzających do poprawy jakości powietrza na ich terenie. 

To właśnie zanieczyszczenia pochodzące z gospodarstw domowych, które ogrzewane są przez spalanie niskiej jakości paliw są główną przyczyną występowania smogu w Polsce.

-Poprzez projekt ZONE chcemy dać samorządom narzędzie do monitorowania przyczyn powstawania smogu, żeby mogły wydawać swoje środki dokładnie tam gdzie jest to potrzebne. Pilotaż pozwoli sprawdzić system przed wprowadzenie go na szerszą skalę – podkreślał Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera ds. programu Czyste Powietrze. 

Podczas pilotażu zrobione zostaną pomiary emisji do powietrza z indywidualnych źródeł ciepła poprzez kontrole bezpośrednio w lokalach oraz pomiary i modelowania jakości powietrza. Wykonane zostaną również badania spirometryczne określające wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie.

Dzięki pilotażowi w gminach będzie możliwe przetestowanie przyjętych rozwiązań, ocena ich skuteczności, a następnie zaimplementowanie ewentualnych modyfikacji i stworzenie prototypu systemu.

źródło: UM Nowy Targ/Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

/os

os 19.03.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również