Kamery live
prognoza pogody

Miasto chce wykupić stary basen

20 lutego 2019 12:52
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Miasto będzie próbowało wykupić ruinę starego basenu od prywatnego właściciela. Nowy plan przestrzenny dla tego rejonu przeznacza teren zniszczałego obiektu pod usługi publiczne, związane ze sportem i rekreacją. Szkoła Podstawowa Nr 6 oczekuje, że powstaną tam potrzebny jej plac zabaw i boiska.

– W szkole mamy ok. 200 uczniów – mówi Barbara Sukiennik, dyrektorka „szóstki”. – Podczas przerw dzieci przebywają tylko w budynku, a zajęcia wuefu prowadzone są w sali gimnastycznej. Natomiast naturalną rzeczą jest, że dziecko potrzebuje również ruchu na świeżym powietrzu. Małe dzieci potrzebują też placu zabaw. A nie mamy takiej możliwości w okolicy Szkoły nr 6.

Rodzice wielokrotnie prosili na sesjach Rady Miasta o boisko dla uczniów. O teren przylegający do szkolnej działki, praktycznie w całości zabudowanej salą gimnastyczną, dopytywała władze miasta dyrekcja placówki. W sprawie bezużytecznej ruiny nieraz interpelowała radna Ewa Pawlikowska. Sytuacja własnościowa uniemożliwia na razie spełnienie czyichkolwiek oczekiwań. Natomiast świeżo uchwalony plan przestrzenny Nowy Targ Zajezdnia jasno określił przeznaczenie terenu starego basenu.

– Zapisaliśmy, że są to tereny usług, sportu i rekreacji, aby pokazać właścicielom i osobom zainteresowanym, że jest to obiekt, który służył dzieciom i młodzieży; obiekt przyszkolny, z którego korzystały pokolenia uczące się pływać i chcemy, żeby on nadal taką funkcję publiczną pełnił – deklaruje burmistrz Grzegorz Watycha.   

Ze względu na swoje położenie w środku osiedla, w sąsiedztwie szkół i ze względu na dostępność komunikacyjną – nieruchomość ze zrujnowanym, ale zabezpieczonym obiektem basenu jest niewątpliwie atrakcyjna. Na basenowej działce zmieściłby się z pewnością jeszcze jeden blok, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Na Skarpie” myślała o wykupie gruntu np. pod też bardzo potrzebny w tym rejonie parking. Miasto natomiast pierwsze kroki w kierunku wykupu terenu pozostającego własnością Skarbu Państwa, w wieczystym użytkowaniu osoby fizycznej, poczyniło jeszcze w ubiegłym roku.

– Teraz, po uchwaleniu tego planu miejscowego, jeszcze raz skierujemy ofertę do aktualnego właściciela – zapowiada burmistrz. – Szkoda, że kiedyś miasto sprzedało ten teren prywatnemu inwestorowi, który miał utrzymywać i rozwijać ten basen. Tak się nie stało. Teraz musimy wykonać ruch w drugą stronę, żeby odkupić ten teren, bo jest duża potrzeba właśnie dla szkoły podstawowej.

 

– Boisko byłoby tutaj piękne i całe zaplecze sportowe – przekonuje do szkolnej koncepcji pani dyrektor. – Na pewno byłyby to boiska do tenisa, do piłki nożnej, koszykówki. No i plac dla dzieci, bo w tej okolicy go nie ma. Najbliższy jest po drugiej stronie ul. Ludźmierskiej, przy przedszkolu, ale przedszkolakom nie możemy go zajmować.

Te plany i zamiary nie przesadzają jednak losu samej ruiny starego basenu.

Kwestia budynku pozostaje otwarta – zaznacza burmistrz. – Może też zostać wykorzystany do komercyjnego wynajmu. Ale wszystko w rękach aktualnego właściciela: czy będzie wola sprzedaży, czy porozumiemy się co do jej warunków i czy miasto będzie mogło im sprostać.

Dla każdego, kto od lat patrzy na niszczejącą, zabitą deskami budowlę, oczywistym jest, że dalsze utrzymywanie całej nieruchomości w takim stanie mija się i z interesem społecznym, i z ekonomicznym sensem.

(asz)

Anna Szopińska 20.02.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również