Kamery live
prognoza pogody

Małopolska: ZUS wypłacił już 269 tys. „czternastek”

3 listopada 2021 15:53

Ruszyła wypłata tzw. czternastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Trafiają one do uprawnionych osób razem z listopadowym świadczeniem głównym. Małopolskie oddziały ZUS wypłaciły już 269 tys. czternastych emerytur.

Małopolska: ZUS wypłacił już 269 tys. „czternastek”

Dodatkowe świadczenie w tym roku wynosi 1250,88 zł brutto. Otrzymają je osoby, które na 31 października 2021 r. miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie m.in. emerytury, renty, renty socjalnej czy świadczenia przedemerytalnego. „Czternastka” nie przysługuje osobom, którym na ten dzień zawieszono wypłatę świadczenia (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków).

Pełna kwota trafi do tych osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają kwotę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli emerytura wynosi 3000 zł, “czternastka” jest pomniejszona o 100 złotych.

Czternasta emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku.

Ważne! Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie są dokonywane potrącenia i egzekucje. W kwietniu tego roku m.in. emeryci i renciści otrzymali już “trzynastkę” w kwocie 1250,88 zł brutto. Świadczenie przysługiwało w pełnej wysokości, bez względu na kwotę pobieranego świadczenia podstawowego.

mat. prasowy ZUS

os 03.11.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również