Kamery live
prognoza pogody

Małopolska Tarcza Antykryzysowa – z pomocą dla placówek medycznych

21 czerwca 2020 19:40

MAŁOPOLSKA. Środki ochrony osobistej, respiratory, ale i karetki – już zaczęły trafiać do małopolskich szpitali. Na te konieczne, najpotrzebniejsze zakupy – w ramach pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej – przeznaczonych zostało 190 milionów zł.

Małopolska Tarcza Antykryzysowa – z pomocą dla placówek medycznych

Podhalańskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu przypadł – w porównaniu z sąsiednimi placówkami – największy kwotowo pakiet pierwszej transzy. Będzie on miał do dyspozycji ponad 2 miliony 600 tysięcy zł, na zakup dwóch karetek, sprzętu medycznego i środków ochrony indywidualnej.

Razem z dyrektorem Markiem Wierzbą czeki z rąk marszałka województwa Witolda Kozłowskiego odbierali w Podhalańskim Szpitalu przedstawiciele: Szpitala Powiatowego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem (na kwotę ponad 2 milionów), Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego im. dra Jasińskiego w Zakopanem (na kwotę niemal 572 tysięcy oraz Zespołu Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej (na kwotę ponad miliona 743 tysięcy). W uroczystym wręczeniu czeków uczestniczyły starościńskie władze oraz senator Jan Hamerski.

– Samorząd województwa małopolskiego w zasadzie odpowiedział natychmiast na sytuację – mówił marszałek Witold Kozłowski. – W pierwszej kolejności wykorzystaliśmy rezerwę na zarządzanie kryzysowe – to jest ok. 4,5 miliona w budżecie województwa. 2 miliony 200 przekazaliśmy na zakup środków ochrony osobistej do Szpitala im. Jana Pawła II. Oprócz tego – milion zł na szybkie zamówienie respiratorów i na tworzone tam pierwsze laboratorium badające Covid-19.

Placówki, które w pierwszej transzy dostały pieniądze na zakup karetek, w drugiej otrzymają środki już na inne cele.

Na walkę z koronawirusem i jego negatywnymi skutkami Małopolska przeznaczyła w sumie prawie miliard złotych i jest to potężna pula. Pieniądze te pochodzą z funduszy europejskich oraz z budżetów państwa i województwa. Te środki mają służyć ratowaniu zdrowia i życia, ale też miejsc pracy i całej gospodarki. Fundusze europejskie pozwoliły na zakup 50 nowoczesnych ambulansów.

Udało nam się wyprzedzić inne regiony i te dostawy rozpoczęły się już od 15. czerwca, a do końca września będą sukcesywnie realizowane – zapowiada marszałek. – To są karetki na bazie mercedesa-Benza i volkswagena, z pełnym wyposażeniem, zaczynając od defibrylatora, respiratora, tlenu itd. Tak, że ci, którzy je otrzymają, nie będą się już musieli trapić, gdzie szukać pieniędzy na ich wyposażenie.

Pomoc w ramach pakietu medycznego trafi do 46 jednostek na terenie naszego województwa. Po pierwszej transzy marszałek Kozłowski obiecuje drugą, nie mniejszej wysokości. Pozwoli to skutecznie doposażyć małopolskie odziały szpitalne i służby ratownicze w niezbędny sprzęt oraz aparaturę do walki z koronawirusem.

W imieniu obdarowanych czekami placówek dziękował Zarządowi Województwa gospodarz miejsca, zarazem przewodniczący komisji zdrowia Sejmiku Województwa, wyrażając uznanie dla szybkości, i skuteczności działań oraz przejrzystości zasad rozdzielania pomocy.

Niezależnie od przeznaczenia tak dużej puli na karetki i sprzęt, wojewódzkie władze podjęły decyzje o zakupie 50 namiotów z pełnym wyposażeniem, generatorami prądu i ogrzewaniem. Pozwolą one w  razie potrzeby, by w pomocą strażaków postawić szpital polowy na z 500 łóżkami w trzy godziny. Namioty mogą też być oczywiście użyte w przypadkach klęsk żywiołowych.

Pierwszym etapem wprowadzania w życie Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej jest właśnie pakiet medyczny, przedsiębiorczości i płynności finansowej. Jako drugi uruchomiony zostanie pakiet społeczny i edukacyjny, a trzeci to pakiet rozwoju.

(asz)

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 21.06.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również