Kamery live
prognoza pogody

Małopolska: niemal miliard złotych z tytułu trzynastek

28 maja 2021 19:17

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił tzw. trzynaste emerytury. Trafiły one do przeszło 754 tys. mieszkańców naszego regionu. Teraz do świadczeniobiorców docierają listy z decyzją waloryzacyjną i informacją o wypłaconej „trzynastce”.

Małopolska: niemal miliard złotych z tytułu trzynastek

Krakowski oddział przekazał przeszło 300,8 tys. dodatkowych rocznych świadczeń, natomiast sądecka placówka 174,7 tys. Chrzanowski ZUS wypłacił „13-tki” 160,7 tys. osób, a tarnowska placówka niemal 118 tys. świadczeniobiorców.

W kwietniu „13-tka”, a w listopadzie „14-tka”

Trzynaste świadczenie jest równe minimalnej emeryturze i w tym roku wynosi 1250,88 zł brutto. Dodatkowe pieniądze otrzymały osoby, które na 31 marca br. miały ustalone prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych, np. emerytury, renty, czy zasiłku przedemerytalnego. Trzynasta emerytura wypłacana jest w takiej samej wysokości wszystkim uprawnionym. Natomiast w tym roku emeryci i renciści mogą liczyć na kolejne dodatkowe pieniądze. W listopadzie otrzymają tzw. czternastkę, której wysokość będzie zależała od podstawowego świadczenia. Pełną kwotę dostaną osoby, których emerytura czy renta nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają „czternastkę” pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

W jednej kopercie dwie decyzje

Od kwietnia emeryci i renciści otrzymują listy z informacją o przyznaniu i wypłacie „trzynastki”. Przesyłka z ZUS zawiera też decyzję waloryzacyjną, czyli jak w poprzednim roku świadczeniobiorcy w jednej kopercie otrzymują obie informacje. Dostarczanie listów trwa.

informacja prasowa ZUS

os 28.05.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również