Kamery live
prognoza pogody

“Małopolska niania” – również w gminie Nowy Targ

7 lipca 2017 08:02

Podczas ostatniej sesji sejmiku radni województwa jednogłośnie przyjęli pionierski w skali kraju projekt „Małopolska Niania”, dzięki któremu aż 92 rodziny z 23 małopolskich gmin otrzymają po 1500 zł miesięcznie przez 10 miesięcy. Wśród nich znajdą się też rodziny z terenu gminy Nowy Targ.

Z tej kwoty 1000 zł będzie pochodziło ze środków wojewódzkich, a 500 – z budżetów poszczególnych gmin. To one określą też zasady przekazywania wynagrodzenia rodzinom.

Projekt „Małopolska Niania” to odpowiedź samorządu województwa na potrzeby młodych rodziców, którym trudno jest połączyć życie rodzinne z zawodowym, ponieważ w ich okolicy brakuje miejsc w żłobkach i przedszkolach. Do pilotażu „Małopolskiej Niani” zaproszono 30 gmin z Małopolski, w których brakuje najwięcej miejsc w żłobkach. Ostatecznie na udział w projekcie zdecydowały się 23 z nich: Alwernia, Biecz, Bukowina Tatrzańska, Chełmiec, Dąbrowa Tarnowska, Dębno, Dobczyce, Grybów, Kęty, Korzenna, Krynica-Zdrój, Krzeszowice, Łącko, Mogilany, Mszana Dolna, Nowy Targ, Oświęcim, Skawina, Stary Sącz, Świątniki Górne, Wadowice, Wielka Wieś i Wojnicz.

Decyzja radnych województwa pozwoli zatrudnić 92 nianie, czyli dokładnie tyle o ile wnioskowały wszystkie 23 gminy. Oznacza to, że już niebawem 92 rodziny będą mogły samodzielnie wskazać osobę, której powierzą opiekę na swoim dzieckiem. Wybrany opiekun lub opiekunka może być członkiem danej rodziny, istotne jest jednak, by była to osoba bezrobotna, która nie przekroczyła 60 roku życia w przypadku kobiet i 65 – w przypadku mężczyzn.

Projekt „Małopolska Niania” na poziomie województwa koordynuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.

źródło: UMWM

NT24TV 07.07.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również