Kamery live
prognoza pogody

Mało chętnych na szczepienia. W nowotarskim szpitalu wolne terminy

17 czerwca 2021 14:10

Podhalańskie gminy mają najmniejszy współczynnik osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 w całym kraju. Chętnych na szczepienie jest niewielu – w Podhalańskim Specjalistycznym Szpitalu im. Jana Pawła II w Nowym Targu wolne terminy są jeszcze w czerwcu. 

Mało chętnych na szczepienia. W nowotarskim szpitalu wolne terminy

Fot. Twitter

Na serwisie resortu zdrowia “Szczepienia gmin” opublikowany został raport z przebiegu akcji podawania preparatów przeciwko COVID-19 w lokalnych społecznościach. Na czoło miejscowości, w których zaszczepiono największą liczbę ludności, wysuwają się Warszawa, Poznań, Gdańsk, Wrocław czy Kraków. Tam ponad 54% mieszkańców zdążyło przyjąć co najmniej jedną dawkę szczepionki.

Na drugim końcu tabeli znalazło się… Podhale. Mowa tu przede wszystkim o gminie Lipnica Wielka, Czarny i Biały Dunajec. Problem braku chętnych na szczepienia dotyczy jednak całego powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego. Średni współczynnik dla obu powiatów wynosi około 18% zaszczepionych mieszkańców. Zdaniem części lekarzy górale sami proszą o kolejne rządowe obostrzenia i czwartą falę pandemii.

 – Te liczby są przerażające. Nie udało się dotrzeć do serc i przekonań ludzi, by chcieli się szczepić. Ludzie wciąż boją się bardziej szczepienia, niż choroby. To błąd – mówi “Interii” Tomasz Karauda. – Szczerze? Boję się o ludzi tam mieszkających. Osoby zaszczepione mogą czuć się względnie bezpieczne, ale te, które nie są, powinny się martwić. Skoro to popularny kierunek urlopowy Polaków, to napływ turystów może właśnie zwiększyć liczbę zachorowań w regionie. Turystyka może zagrozić tym będącym na miejscu ludziom.

Wolne terminy szczepień w szpitalu w Nowym Targu

Tymczasem władze Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu poinformowały, że w samym czerwcu – choć do jego zakończenia pozostało kilkanaście dni – zostało wiele wolnych terminów na szczepienia. Lekarze dysponują  wieloma preparatami Pfizera (dostępny od 12 r. życia, druga dawka już po 3 tygodniach) oraz Johnson&Johnson (dostępny od 18 r. życia – szczepionka jednodawkowa).

 – W celu ułatwienia kontaktu z Punktem Szczepień przy Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu uruchomiliśmy również dodatkowy numer kontaktowy 797 488 273 – piszą władze szpitala w mediach społecznościowych.

Chcący zarejestrować się na szczepienie mogą to zrobić dzwoniąc pod numer 18 263 3111 lub 797 488 273.

/źródło: Interia, Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu/

Piotr Starmach 17.06.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również