Kamery live
prognoza pogody

List w sprawie remontu ul. Szaflarskiej

Na adres mailowy naszej redakcji wpłynął list od czytelnika, dotyczący jakości wykonania nawierzchni asfaltowej na niedawno remontowanej ulicy Szaflarskiej. Chodzi w szczególności o fragment tuż przed skrzyżowaniem z Alejami Tysiąclecia, jadąc w stronę rynku, gdzie – jak określa czytelnik –  “asfalt jest pofałdowany, ma wgłębienia”. W mniejszym stopniu podobne nierówności mają występować w rejonie skrzyżowania z Al. Kopernika. Mamy odpowiedź Powiatowego Zarządu Dróg w tej sprawie. 

List w sprawie remontu ul. Szaflarskiej

“Chciałbym zainteresować Państwa Redakcję tematem jakości wykonania nawierzchni  asfaltowej na niedawno remontowanej i oddanej do użytku ulicy Szaflarskiej w Nowym Targu. Chodzi o fragment przy dojeździe do skrzyżowania z Alejami Tysiąclecia (jadąc oczywiście z kierunku do Rynku), mianowicie na odcinku od przedszkola (nawet trochę wcześniej) aż do świateł asfalt jest pofałdowany, ma wgłębienia i tak jest od samego początku kiedy tylko oddano drogę do użytku” – zwraca uwagę czytelnik w przesłanym do nas e-mailu – “Proszę się przejechać i zobaczyć jak trzęsie na kocich łbach przy pokonywaniu tego  odcinka, zwłaszcza gdy się zwalnia przy dojeździe do skrzyżowania/świateł . Widać to też bardzo dobrze gdy pada deszcz, gdy woda stoi w występujących tam wgłębieniach, które przypuszczam powstały w wyniku zbyt szybkiego dopuszczenia do ruch kiedy to asfalt nie był jeszcze prawidłowo utwardzony i samochody wycisnęły wgłębienia . Podobne nierówności ale w dużo, dużo mniejszej skali występują przy skrzyżowaniu z ul. Kopernika (jadąc w tym samym kierunku ) . Droga podobno w jurysdykcji Powiatowego Zarządu Dróg. I podstawowe pytanie brzmi, czy droga została odebrana bez zastrzeżeń, czy też może będą jakieś poprawki. A jeśli bez zastrzeżeń to kto przyjął drogę w takim stanie płacąc za taką fuszerkę?” – pyta czytelnik. 

Pierwsze z pytań skierowaliśmy bezpośrednio do Powiatowego Zarząd Dróg, którego przedstawiciel poinformował na wstępie, iż przedmiotowe zadanie realizowane było w technologii remontu – zatem prace nie obejmowały wymiany konstrukcji drogi – podbudowy pod jezdnią wraz z wykonaniem warstw bitumicznych wyrównawczej i wiążącej.

fot. PZD, zdjęcie ul. Szaflarskiej przed remontem

“Zakres robót remontowych obejmował frezowanie istniejącej nawierzchni  ścieralnej, wymianę zniszczonych krawężników, wymianę ścieków przykrawężnikowych oraz wykonanie nowej bitumicznej warstwy ścieralnej (5cm) na istniejącej wyeksploatowanej nawierzchni drogi – czytamy w mailu przesłanym przez pana Sławomira Belickiego, kierownika Działu Realizacji Inwestycji i Utrzymania w PZD w Nowym Targu, który przypomniał także, że prace remontowe były prowadzone w godzinach nocnych, aby zminimalizować w jak największym stopniu uciążliwości dla mieszkańców jak i użytkowników ruchu. 

-PZD w ramach  badań technologicznych na zadaniu, zleciło niezależnemu laboratorium, przeprowadzenie sprawdzenia równości warstwy ścieralnej planografem, celem potwierdzenia zakładanych wartości równości jakim powinny odpowiadać nawierzchnie dla tej klasy drogi przyjętej pod kątem wykonywanego remontu.

W załączeniu PZD przesłał zestawienie wyników pomiarów planografem na remontowanym odcinku ul. Szaflarskiej, które wykazują, że nie występują tam przekroczenia nierówności nawierzchni powyżej 6mm (dopuszczalne nierówności wynoszą ≤ 6mm).

Zapytaliśmy także Powiatowy Zarząd Dróg o to, jaki może być powód powstania nierówności we wskazanych przez czytelnika miejscach.

Występujące odczucie drgań na kierownicy pojazdów na dojeździe do skrzyżowania z Alejami Tysiąclecia nie powodują zagrożenia w ruchu poruszających się pojazdów – podczas prac remontowych zachowano dopuszczalne spadki poprzeczne i podłużne zgodnie z warunkami technicznymi. Zdaniem wykonawcy, jak również zamawiającego odczucie drgań na dojeździe może być spowodowane tym, iż prace układania warstwy ścieralnej w tym rejonie ukończono ok. godz. 4.00 nad ranem, a o godzinie 6.00 rano przywrócono ruch na całej ulicy celem wyeliminowania korkowania się tej części miasta (rozpoczęty remont na moście na Białym Dunajcu i na ul. Waksmundzkiej). Wzmożony ruch  w godzinach rannych w rejonie świateł  na skrzyżowaniu z Alejami Tysiąclecia poprzez zatrzymywanie się w tym miejscu ciężkich pojazdów mógł spowodować powstawanie nierówności na warstwie ścieralnej, ale które mieszczą się w obowiązujących normach – stwierdził przedstawiciel PZD. 

Gwarancja  remontu ul. Szaflarskiej wynosi 5 lat. Jeśli podczas któregoś z cyklicznie przeprowadzanych przeglądów gwarancyjnych pod kątem stanu technicznego, komisja stwierdzi uszkodzenia bądź wady, wykonawca będzie zobowiązany do ich usunięcia w wyznaczonym terminie.

zdjęcia: Powiatowy Zarząd Dróg. Przedstawiają one ulicę Szaflarską przed  i po remoncie. 

Nocne prace na ul. Szaflarskiej

os 10.07.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Mieszkaniec 08:50 11.07.2021

Wogóle na pierwszy rzut oka widać ze coś ta waestwa bitumiczna to do kitu.Porównując nawierzchnie w innych miastach no to sa gladziutkie.Natomiast na Szaflarskiej jakis wżery szczeliny co to jest? Jak przyjdą mrozy to sprawa wyjdzie na jaw.Kolejny remont i kasa z podatków.Ale remont był tow.Gierek.

Zobacz również