Kamery live
prognoza pogody

List otwarty społeczności akademickiej do społeczności Podhala. Odwołany rektor podjął działania represyjne…

NOWY TARG. Przedświąteczny czas stał się wyjątkowo trudny dla całej społeczności Podhalańskiej Państwowej Wyższej Uczelni Zawodowej. Decyzja Kolegium Elektorów  o odwołaniu rektora, dra hab. Roberta Włodarczyka nie zakończyła jednak dramatycznych wydarzeń, przeciwnie – spowodowała reperkusje, których zgodność z prawem zapewne będzie przedmiotem oceny organów wyższych lub sądowniczych.

List otwarty społeczności akademickiej do społeczności Podhala. Odwołany rektor podjął działania represyjne…

O przyczynach zaistniałej sytuacji i kolejnych aktach wewnętrznego dramatu Uczelni przedstawicielka akademickiej społeczności informuje w liście otwartym, który publikujemy poniżej:

List otwarty społeczności akademickiej do społeczności Podhala

Podhale jest regionem obfitującym nie tylko w bogactwa naturalne, lecz również w znaczący potencjał ludzki, który potrzebuje kształcenia i rozwoju. Idea ta przyświecała twórcom pierwszej na Podhalu szkoły wyższej,  Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej a później Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Od 20 lat „Podhalanka” kształtuje młodzież, naszą podhalańską młodzież, która w opinii wielu nauczycieli akademickich, prowadzących w niej zajęcia, uchodzi za wspaniałą i dobrze zorganizowaną. Uczelnia powinna być ośrodkiem, który wychowuje młodzież i przygotowuje ją do pełnienia ważnych ról społecznych i zawodowych, kształtując przyszłość tego regionu.

Zawirowania „na górze” obserwowane w minionych dwóch latach mocno naruszyły wizerunek uczelni, jednak pracownicy niezmiennie starają się realizować swoje zadania, ponieważ jako uczelnia powinniśmy stanowić wspólnotę studentów, pracowników oraz władz uczelni w dążeniu do realizacji celów statutowych.

 Z rosnącym niepokojem obserwowaliśmy niewłaściwe zachowania Rektora Uczelni, dra hab. Roberta Włodarczyka, profesora uczelni, który zamiast jednoczyć ludzi – dzielił ich, zamiast rozwiązywać problemy – mnożył konflikty, zamiast zarządzać ludźmi – manipulował nimi poprzez „kupienie” lub zastraszenie. Kto nie dał się zniewolić – był eliminowany lub marginalizowany a nawet zniesławiany. Do tego nałożył się nieład organizacyjny, brak kompetencji zarządczych i mnożenie zarządzeń na BIP, często sprzecznych z sobą. Sytuacja ta doprowadziła do tego, że zamiast konsultacji społecznych były konsultacje w wąskiej grupie „trzymającej władzę”, zamiast podwyżki pensji była podwyżka pensum, zamiast demokracji była uzurpacja a zamiast refleksji były represje. Ostatnie wydarzenia są tego dowodem.

W trosce o dobro uczelni i społeczności akademickiej oraz jej przyszłość Kolegium Elektorów, które wybrało rektora, podjęło też trudną decyzję o jego odwołaniu. Odwołanie nastąpiło przygniatającą liczbą 22 spośród 23 członków Kolegium. Jest to poważne wotum nieufności społeczności akademickiej wobec rektora, z którym muszą się liczyć wyższe władze i społeczność Podhala. Odwołany rektor podjął działania represyjne wobec członków niezależnego organu, jakim jest Kolegium Elektorów (natychmiastowe zwolnienia z pracy). Czy tak ma wyglądać zarządzanie uczelnią? Represyjność jest oznaką słabości i kruchości władzy, która nie jest dana raz na zawsze, którą się tylko miewa. Chcemy walczyć o naszą godność i nasze prawa.

Każdy z nas stoi przed ważnym wyborem sumienia: czy chcemy utrzymywać i pogłębiać arogancję władzy, czy chcemy zacząć zmieniać „Podhalankę” na lepsze. Każda władza przeminie a to, jakim jesteśmy człowiekiem, zostaje z nami na zawsze.

Dr hab. Maria Płonka, profesor uczelni, Podhalanka z urodzenia, absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu

(asz)

 

Anna Szopińska 23.12.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

4 komentarze
filozof 21:14 11.01.2022

A czy autorka ziejącego troską listu nie chce startować na nowego Rektora? ...Poza tym w ostatnim zdaniu Pani Profesor jest błąd gramatyczny (nie "jakim jesteśmy człowiekiem" a "jakim człowiekiem się jest". Filozof

MM 00:03 24.12.2021

Chwila chwila... a czasem Pani profesor Płonka nie współpracowała z Włodarczykiem wiele lat na UEK-u? To nie jest tak, ze oni się znają x lat i wcześniej mieli dobre stosunki? To nie jest tak, ze Pani profesor Płonka od początku wiedziała co robił Włodarczyk i jaki jest? I teraz ma czelność udawać uczciwą osobę stojącą przed wyborami moralnymi?SERIO?

S 20:50 23.12.2021

Dziękuję serdecznie Pani Doktor za ten list. Panie Doktorze Włodarczyk - całej kadry akademickiej Pan nie zwolni. To, jak się Pan zachował zwalniając 'dyscyplinarnie' ( bo głosowali przeciwko Panu?:) naprawdę dobrych doktorów- wykładowców i to na chwilę przed sesją, świadczy tylko i wyłącznie o tym, ma Pan gdzieś studentów i to co się dzieje na uczelni. Rektor powinien reprezentować interesy uczelni, a nie swoją własną kieszeń. I niech Pan już przestanie wysyłać maile do studentów- ŻODYN Panu nie wierzy. Serdecznie nie pozdrawiam.

Jacek Spernol 19:41 23.12.2021

Z powyższego tekstu wynika że od dwóch lat to trwa. Dwa lata to sporo czasu na okazanie niezadowolenia. Skoro to odpowiada Wam to po co zmieniać. 2 lata nikt się nie postawił to teraz głową w dół i ponieś konsekwencje własnej ignorancji.

Zobacz również