Kamery live
prognoza pogody

Likwidacja barszczu Sosnowskiego w Nowym Targu

18 listopada 2020 15:07
Wyciszenie Włącz dźwięk

Podczas ostatniej sesji burmistrz Grzegorz Watycha poinformował o zakończeniu i rozliczeniu zadania likwidacji barszczu Sosnowskiego na terenie miasta. Działania dotyczyły łącznie blisko 6 hektarów znajdujących się w obszarze miasta, głównie przy brzegach Białego i Czarnego Dunajca. 

fot. UM Nowy Targ

To już  kolejny rok, kiedy miasto realizuje zadanie związane z likwidacji szkodliwej rośliny. Tegoroczne prace prowadzone były w okresie od 15 maja do 15 października przez firmę EKOBranch pana Grzegorza Gałęzia z Olkusza. Całkowity koszt usługi wyniósł 14 tys. zł, z czego 70% kosztów pokryła dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu. Do Polski został sprowadzony na początku lat 50-tych do prac badawczych. Ze względu na dużą masę jaką wytwarza, sądzono, że pomoże on rozwiązać problemy paszowe rolnictwa. Eksperymentalnie był uprawiany w wielu ośrodkach na terenie całego kraju. Szczególnie dużym powodzeniem cieszyła się uprawa tej rośliny na Podkarpaciu i Podhalu oraz na podgórzu sudeckim. Szybko okazało się jednak, że wartość paszowa barszczu Sosnowskiego jest znacznie mniejsza niż się spodziewano, w efekcie czego zaniechano jego uprawy. Jednak barszcz Sosnowskiego wymknął się spod kontroli, „uciekł” z pól uprawnych i przedostał się do siedlisk naturalnych, gdzie znalazł doskonałe warunki do wzrostu i rozwoju, tym samym bardzo szybko się rozpowszechnił. Obecnie jego występowanie jest notowane na terenie całego kraju. W Polsce południowej, południowo-wschodniej i południowo-zachodniej występuje dość powszechnie. Najczęściej występuje on na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren,  dodatkowo – włoski na liściach i łodygach wydzielają substancję parzącą. Roztarte liście lub łodyga mają charakterystyczny zapach kumaryny. Parzące działanie tego związku nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Kontakt z tymi roślinami powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, nie gojące się rany i długo nie zanikające blizny oraz zapalenie spojówek. Działanie to jest szczególnie niebezpieczne dla alergików i dzieci. Ta negatywna cecha barszczu Sosnowskiego spowodowała konieczność intensywnego zwalczania tego chwastu.

źródło: UM Nowy Targ

Poniżej – reportaż na temat walki z barszczem Sosnowskiego, zrealizowany 

 

os 18.11.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również