Kamery live
prognoza pogody

Lider Konfederacji na Podhalu komentuje pomysł wprowadzenia bonu turystycznego

12 czerwca 2020 12:00
Wyciszenie Włącz dźwięk

Przedstawiciele podhalańskiego oddziału partii Konfederacja zorganizowali konferencję prasową przed siedzibą posła Porozumienie Andrzeja Guta-Mostowego, będącego jednocześnie pomysłodawcą projektu bonu turystycznego. Andrzej Skupień zgłosił swoje uwagi do proponowanego dodatku.

W piątek 12 czerwca o godzinie 10:00 odbyła się konferencja prasowa lidera Konfederacji na Podhalu i Nowosądeczcyźnie Andrzeja Skupnia pod biurem poselskim Wiceministra Rozwoju ds Turystyki Andrzeja Guta-Mostowego. Tematem konferencji był zapowiadany przez pana Wiceministra – Bon Turystyczny.

Andrzej Skupień podkreślił, że zdobył w ostatnich wyborach bardzo mocny mandat społeczny do działań w regionie zdobywając więcej głosów niż 4 na 10 nowo wybranych posłów z okręgu 14. Zapowiedział liczne interwencje i działania na rzecz regionów na terenie powiatów Tatrzańskiego, Nowotarskiego, Limanowskiego, Nowosądeckiego i Gorlickiego.

– Działam na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą, właścicieli pensjonatów, agroturystyki oraz hoteli. Moi rodzice również należą do tej grupy osób. Mamy wiele pytań, a brak jest oficjalnych odpowiedzi czy deklaracji ze strony partii rządzącej – zaczął swoją konferencję Andrzej Skupień.

Bon Turystyczny to 500 PLN przysługujący na każde dziecko w rodzinie. 2 miliony 400 tysięcy rodzin wychowujących dzieci będą objęte bonem turystycznym w Polsce.

Bon będzie miał formę elektroniczną. Świadczenie będzie można otrzymać po zarejestrowaniu w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. To właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zajmować się przekazywaniem tych środków bezpośrednio do usługodawcy.

Rezerwując nocleg, wykupując imprezę turystyczną dla dzieci, obóz, kolonie, rezerwując wakacje w pensjonacie albo w gospodarstwie agroturystycznym, osoby objęte świadczeniem będą musiały zgłosić właścicielowi fakt, że będzie wykorzystywany bon turystyczny. Będzie należało to zrobić albo przy rezerwacji, albo przy zakwaterowaniu. Pieniądze te będzie można wykorzystać jedynie w polskich firmach turystycznych.

Andrzej Skupień: „Jaki będzie okres oczekiwania hotelarzy i osób prowadzących pensjonaty i agroturystykę na zwrot kosztów z ZUS? Czy będzie to automatyczny przelew na konto przedsiębiorcy czy trzeba się będzie starać drogą formalną o zwrot tych kosztów?”

Firmy z branży turystycznej, które będą chciały wziąć udział w programie “Bon turystyczny”, będą musiały zgłosić się odpowiednio wcześniej. Zostaną wówczas wpisane do Katalogu Bazy Turystycznej.

Andrzej Skupień: „Po co komplikować, wprowadzając zbędną biurokrację dla przedsiębiorców? Czy będą jakieś wymagania dla osób chcących się zapisać do bazy? Jak długo będzie trwała droga proceduralna? Czy będzie można zrobić wszystko przez internet, nie wychodząc z domu?”

Termin realizacji bonu to koniec roku 2021, a rozpoczęcie funkcjonowania zostało zapowiedziane na lipiec br.

Andrzej Skupień: „Czy oznacza to, że do końca 2021 roku trzeba będzie zamówić nocleg lub wyżywienie czy całkowicie zrealizować bon?”

Zgodę na uruchomienie świadczenia będzie musiała jednak wyrazić Komisja Europejska.

Andrzej Skupień: „Czy została już uruchomiona procedura? Jaki będzie czas oczekiwania na odpowiedź z UE?”

Szacowana wartość bonów w formie zaprezentowanej przez prezydenta to około 3 miliardy złotych.

Andrzej Skupień: „Skąd rząd uzyska finansowanie na ten projekt jeśli UE nie wyrazi zgody? Czy będzie to wiązało się z ciągłym zadłużaniem Polski?”

Będziemy pytać również pana wiceministra Guta-Mostowego o przedstawienie powodów zmiany decyzji. Andrzej Skupień: „Dlaczego bon 1000+ dla każdego Polska na umowę o pracę zmienił się na 500+ na każde dziecko?”

Interpelacja poselska będzie złożona zaraz po naszej konferencji poprzez pana Posła Konrada Berkowicza.

My jako KONFEDERACJA proponujemy inne rozwiązanie – kontynuował Andrzej Skupień:

Wstrzymanie poboru podatków i ZUSu od hotelarzy, właścicieli pensjonatów i agroturystyki, pilotów wycieczek, przewoźników, branży kongresowo-eventowej do końca 2020.

Otwarcie handlu w każdą niedzielę do końca 2020 roku.

System ulg podatkowych w ramach rekompensaty wakacyjnej dla każdego zatrudnionego na umowę o pracę, zlecenie i o dzieło, a także samozatrudnionych, zamiast kiełbasy wyborczej. Dodatkowa zniżka dla osób posiadających dzieci.

 

Piotr Starmach 12.06.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również