Kamery live
prognoza pogody

Licealny Apel Poległych – przejmujący znak pamięci

2 listopada 2022 09:01
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Wieloletnią i piękną tradycją nowotarskiego I Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego jest doroczny Apel Poległych. Przy tablicach z nazwiskami profesorów, uczniów i absolwentów, którzy polegli w zawieruchach dwóch wojen tego roku kolejny raz oddano hołd bohaterom i patriotom.

Obecność rodzin poległych, władz samorządowych i oświatowych, parlamentarzystów, duchownych – nadaje tej szkolnej uroczystości rangę powiatową. Szczególny klimat Apelu poprzedzającego dzień Wszystkich Świętych budują nazwiska padające w przejmującym dźwięku werbli i zawsze ambitny program artystyczny.

Tego roku część artystyczną tworzyły utalentowane instrumentalistki. Wplotły się w nią wspomnienia z II wojny, wiersze zamordowanego w Oświęcimiu absolwenta tej Szkoły, poety i duchowego prawodawcy Konfederacji Tatrzańskiej – Augustyna Suskiego.      

Chór drugoklasistów pod kierunkiem Doroty Żmudy, w sile  prawie 180 gardeł, intonował patriotyczne pieśni: „Warszawskie dzieci”, „Modlitwa obozowa”, „Maki”, „Pałacyk Michla”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”.

Wspomnienie postaci Ludwika Kaszyckiego – licealnego profesora, założyciela Polskiego Towarzystwa Matematycznego i więźnia I transportu Polaków do Auschwitz, któremu jest też poświęcona wystawa, rozpoczęło wieloletni program przybliżania młodzieży sylwetek poległych Bohaterów związanych z I Liceum.

(asz)

 

Anna Szopińska 02.11.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również