Kamery live
prognoza pogody

Kurator oświaty z wizytą na Podhalu

10 lutego 2017 11:46

Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak wraz z wicekurator Haliną Cimer odwiedziły dziś Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czarnym Dunajcu. Wizyta była pretekstem do przekazania mediom podsumowania dotychczasowych prac nad tworzeniem sieci szkół w związku z ostatnią reformą oświaty.

Kurator oświaty z wizytą na Podhalu

Przedstawicielkom Kuratorium Oświaty w Krakowie towarzyszyli podczas konferencji prasowej: dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu Bożena Bryl, wójt Gminy Czarny Dunajec Józef Babicz, radny gminy Jan Tylka oraz dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego Anna Słodyczka.

Nauczyciele mogą czuć się bezpieczni

Pani kurator Barbara Nowak zapewniła, że na terenie powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego nie ucierpi żadna szkoła – nie grozi im bowiem zamknięcie, a nauczyciele mają pracować w warunkach jeszcze lepszych, niż miało to miejsce do tej pory. Patrząc na analizę, na terenie w/w powiatów potrzebnych będzie w najbliższych latach więcej nauczycieli. W powiecie nowotarskim w najbliższej perspektywie ma powstać 36 oddziałów szkolnych więcej, a w perspektywie 3 lat liczba etatów nauczycielskich ma się zwiększyć o 170. W powiecie tatrzańskim jest to odpowiednio 14 oddziałów oraz 41 etatów więcej. Powodem tego wzrostu jest m.in. to, że w nowej podstawie programowej rośnie ilość godzin.

Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu Bożena Bryl również uspokajała, że losy nauczycieli pilotowane są w taki sposób, by znaleźli oni kontynuację pracy, jest zapewnienie od władz Nowego Targu, by tak właśnie było. Polityka kadrowa układana jest w taki sposób, by obejmowała całe miasto. W dwóch powiatach znajduje się 75 gimnazjów, w tym 23 to samodzielne placówki, zatem znakomita większość gimnazjów zostanie włączona w obręb szkół podstawowych, obecnie funkcjonujących jako “zespół szkół”. Ponadto, kuratorium będzie miało teraz wgląd w arkusze, co pozwoli na sprawiedliwy podział pracy – aktualnie zdarza się tak, że część nauczycieli pracuje na więcej niż jeden etat, inni z kolei pozostają bez pracy lub na niepełnym etacie.

Spokój i dobry klimat

Wicekurator oświaty Halina Cimer, pełniąca aktualnie funkcję koordynatora ds, wdrażania reformy edukacji na terenie Małopolski podkreśliła, że praca nad wdrażaniem reformy przebiega “spokojnie, w dobrym klimacie i dobrej komunikacji z władzami”. Samorządy lokalne zajmują się obecnie uchwałami intencyjnymi, które następnie muszą zostać zaopiniowane przez kuratorium. Wiele uchwał już spłynęło, a jedną z pierwszych pozytywnie zaopiniowanych jest uchwała intencyjna właśnie z Gminy Czarny Dunajec. Kuratorium nie przewiduje większych problemów, ani opóźnień z ustaleniem sieci szkół – ostateczny termin na to upływa z dniem 31 marca 2017.

Równie istotną kwestią związaną z reformą oświaty jest wdrażanie podstawy programowej – każdy nauczyciel ma zostać w tym zakresie przeszkolony. 

Gmina Czarny Dunajec – wzorcowa

Przedstawicielki kuratorium kilkakrotnie gratulowały wójtowi Gminy Czarny Dunajec inwestycji w edukację na terenie gminy, której najlepszą wizytówką jest przepiękna, nowa szkoła (wyposażona m.in. w kryte lodowisko) w której odbyło się spotkanie. Sam wójt podkreślił, że inwestycje te odbywały się nawet kosztem remontów dróg, jednak to właśnie szkolnictwo uznał za priorytet. Starał się utrzymywać małe szkoły nawet, jeśli wiązało się to z ponoszeniem dodatkowych kosztów. 

Dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego Anna Słodyczka wyjawiła, że w gminie nie tylko udało się nie zamknąć żadnej szkoły, ale nawet otworzyć nowe – w Czarnym Dunajcu planowane jest uruchomienie Szkoły Muzycznej, natomiast w Starem Bystrem – technikum ze specjalizacjami z zakresu logistyki, obsługi ruchu turystycznego, geodezji. Technikum to przekształcone zostanie z aktualnie funkcjonującego gimnazjum katolickiego i ruszy prawdopodobnie już od 1 września br.

Powiedziała też, że w wiejskich szkołach gminy, które wizytowano przy okazji ustalania sieci szkół, spotykano się z entuzjastycznym przyjęciem zmian, nagradzanych brawami i określanych jako “powrót do normalności”. 

“Reforma jest dla ucznia, dla dziecka”

Dążenie do jednozmianowości, indywidualne podejście do ucznia, szkoły jako centra animacyjne, sportowe i kulturalne lokalnych społeczności – to postulaty, jakie mają być przełożone na realia. Kuratorium będzie dokładało wszelkich starań, by małe szkoły istniały nadal, za wszelką cenę, co kurator Nowak określiła jako “odwrócenie trendu, który funkcjonował przez ostatnie lata”. Podkreśliła, że każdy uczeń będzie osobą najważniejszą, każdy będzie miał jednakowe szanse, a reforma służyć ma temu, by nauczycielowi łatwiej było traktować ucznia indywidualnie, odkrywać jego talenty.

– “Zależy nam, aby Polska stała mądrymi obywatelami” – podsumowała pani kurator Barbara Nowak.

os

 

NT24TV 10.02.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również