Kamery live
prognoza pogody

Ku czci Żołnierzy Wyklętych

28 lutego 2016 10:44

W godzinach wieczornych pod w Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczną się obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych organizowane przez Nowotarską  Grupę Mieszkańców "PAMIĘĆ". Obchody rozpoczną się pokazem filmu "WiN. Wolność i Niezawisłość. Ostatnia Nadzieja" w reż. Sławomira Górskiego po którym odbędzie się wykład dr. Wojciecha Frazika - historyka, pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie poświęcony organizacji WiN.

Ku czci Żołnierzy Wyklętych

Gośćmi specjalnymi spotkania będą Jadwiga Ostafin – córka Józefa Ostafina, członka Zarządu Głównego II WiN oraz Zuzanna Kurtyka. 

Z kolei w głównym dniu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli we wtorek 1 marca o godz. 18.oo w kościele św. Katarzyny w Nowym Targu odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w intencji “żołnierzy wyklętych” i ich rodzin. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości złożą kwiaty i zapalą znicze pod krzyżem katyńskim.

“Przeszło 5 lat walczyła Polska Podziemna o pełną wolność i niezawisłość opierając się wyniszczającej okupacji niemieckiej. Zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego – Armia Krajowa w walce tej szczególnie dotkliwe poniosła ofiary, ofiary, które duchowych jej spadkobierców zobowiązują do dalszej, uporczywej walki nad realizacją ideału, który przyświecał naszym poległym towarzyszom broni” – pisali założyciele Zrzeszenia “WOLNOŚĆ i NIEZAWISŁOŚĆ”, przypomina Jadwiga Nieckarz, współorganizator obchodów. 

– Działacze WiN jak i innych organizacji zbrojnych walczących podczas II wojny światowej, reprezentowali specyficzne pokolenie – starsi wywalczyli wolność w 1918 r., młodsi byli w II Rzeczpospolitej wychowywani do wolności – dodaje. – Przed przywileje i osobiste korzyści potrafili postawić obowiązki i powinności wobec Ojczyzny.Nawet wtedy, gdy było już jasne, że nie spełni się przesłanie przysięgi Armii Krajowej iż “zwycięstwo będzie Wam nagrodą” nie złożyli broni. Ich postawę poetycko podsumował kpt. Zdzisław BROŃSKI “USKOK”, dowódca z Lubelszczyzny w wierszu: 

“….kto chce być wolny i prawe ma serce 

niech walczy, niech cierpi choćby w poniewierce 

niech ducha pokrzepi myślą o przyszłości 

niech czoła nie zniży w podłej służalczości”. 

 

– A nas, do czego wychowano, co przekażemy przyszłym pokoleniom, jakimi wartościami się z nimi podzielimy? Cóż warte są zwycięstwa Jagiełły, Sobieskiego, Piłsudskiego, jeżeli wolność tak wielce okupioną krwią dobrowolnie oddaliśmy, jeżeli “polskość to “nienormalność”, jeżeli w imię poprawności politycznej musimy dostosować się do reguł jakie narzucają nam inni – zastanawia się Nieckarz. – Opieramy się narzucanym nam obcym wartościom i ideałom, ale czy uda nam się obronić nasze chrześcijańskie wartości, nasze polskie ideały za które oddawali życie nasi pradziadowie, dziadowie i ojcowie? 

– Jeden z ostatnich grypsów napisanych przed śmierciom przez ostatniego prezesa WiN ppłk Łukasza Cieplińskiego: “Odbiorą mi tylko życie. A to nie jest najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście. Gdybyś odnalazła moją mogiłę to na niej możesz te słowa napisać”

 

“Ból spędza sen z oczu, mózg szarpie i siły. 

– czy sny niespełnione powstaną z mogiły 

– czy drogiej idei dni wstaną mocarne 

– czy nasze ofiary nie pójdą na marne. 

Wierzę – nie pójdą, sny wstaną, syn zastąpi ojca… ” 

 

 

opr. .PeTe

 

 

NT24TV 28.02.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również