Kamery live
prognoza pogody

Ks. Kazimierz Kubat o sumieniu i do sumienia. Dla dzieci z Afryki

Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG – AFRYKA.  Pomagamy zwierzętom: psy, koty, foki, pingwiny i inne zagrożone gatunki… A co z ludźmi? Co roku tylko w Afryce umiera z głodu 13 milionów dzieci… Czyż nie jest to hipokryzja i skandal naszej współczesnej cywilizacji, cywilizacji rzekomo „praw człowieka”?

To tylko jeden akapit z pachnącej jeszcze farbą drukarską książki ks. Kazimierza Kubata SDS – „Mów do ludzkich sumień”. Jego najnowsze dzieło (po m.in. „Listach z Afryki i nie tylko”) można polecić jako wspaniały, i materialny, i duchowy prezent na Boże Narodzenie czy Nowy Rok dla osób dorosłych – szczególnie tych, które nie mają zbyt wiele czasu na czytanie dłuższych rozważań. Dostaną one do rąk owoc 30-letnich refleksji kapłana i misjonarza.

Nie ma miłości Boga bez miłości bliźniego. Nie ma miłości bliźniego bez miłości Boga. Miłość Boga bez praktycznej miłości bliźniego jest faryzeizmem i hipokryzją. Miłość bliźniego bez miłości Boga jest ostatecznie egoizmem i samouwielbieniem – refleksja z tego samego dziennego fragmentu oświetla porażające fakty z życia Czarnego Lądu.

Ks. Kazimierz Kubat SDS pochodzi z Nowego Targu. Po wstąpieniu do Zgromadzenia zakonnego Salwatorianów studiował filozofię przyrody, filozofię nauk i inne pokrewne dziedziny w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Studia kontynuował w belgijskim Universite Catoliquhe w Louvain-la-Neuve. Od 1992 r. pracował w Zairze (dziś Republika Demokratyczna Kongo), w rejonie Katangi, wykładając filozofię w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Franciszkanów w Kolwezi. Od 1996 r. czynił to w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym księży Salwatorianów w Morogoro (centralna Tanzania). Stamtąd, w 1998 r., był na kilka miesięcy oddelegowany do pomocy w Misji Salwatoriańskiej na Komorach (grupa wysp na Oceanie Indyjskim), gdzie zastępował tamtejszego Administratora Apostolskiego. Do 2014 r. wiązał go kontrakt z Diecezją w kanadyjskiej Prowincji Alberta. Teraz – niezmiennie aktywny pisarsko, wydawniczo i internetowo – pracuje w rodzinnej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i wciąż na rzecz misyjnego dzieła w Afryce, którą nazywa swoją ”Ojczyzną z wyboru” lub „Ojczyzną z zakochania”.

A książkę zapraszającą do podróży w głąb sumienia sam prezentuje tak:

Jest zbiorem krótszych i dłuższych, refleksji, cytatów, przemyśleń i komentarzy ujętym w formie kalendarza. Każdy dzień roku przynosi jakąś inną; czasami wyzywającą lub drażniącą myśl, pytanie, komentarz, refleksję. Książka podzielona jest na 12 rozdziałów – 12 miesięcy roku. Pod koniec każdego rozdziału znajduje się miejsce na notatki. Spis treści na początku książki pokazuje tylko 12 miesięcy (12 rozdziałów). Spis treści na końcu książki pokazuje wszystkie, codzienne wpisy, na każdy dzień całego roku. Do książki dołączony jest również Alfabetyczny spis tematów zawartych w książce. To ułatwia powrót do jakiegoś wątku i ponowne odnalezienie wpisu. Może ona służyć jaka osobista pomoc i inspiracja na każdy dzień roku. Może także służyć jako pomoc homiletyczna dla księży, będąc zbiorem interesujących komentarzy, refleksji i przemyśleń, które można wykorzystać w kazaniach i homiliach.

Jest to wybór z kilkuset stron notatek i zapisków robionych w ciągu ponad 30 lat.

Żyjemy w epoce coraz trudniejszych w leczeniu chorób. Jedną z nich – chyba najgroźniejszą – jest choroba sumienia. Sumienie, to najbardziej delikatny instrument, w jaki Pan Bóg wyposażył każdego z nas. Mówiąc inaczej, sumienie to głos samego Stwórcy obecny w mojej duszy. Mogę to sumienie zagłuszać, mogę go tępić, mogę go nie słuchać, ale ono i tak będzie obecne we mnie, i będzie mi mówić co jest dobre, a co złe. Wystarczy tylko słuchać głosu swojego sumienia, a ono doprowadzi mnie do zbawienia. Ale też, trzeba słuchać głosu swojego sumienia, a nie tego co, mnie się wydaje, że jest moim sumieniem.

Już Sokrates powiedział: „Sumienie dąży do dobra, wystarczy go posłuchać”.

W tej książce zapraszam właśnie do wejścia w sumienie, aby go uzdrowić i samemu wyjść z tej podróży odnowionym.

Już okładka książki oddaje tę właśnie ideę; uzdrawiającej podróży w głąb własnego sumienia.

Recz o sumieniu, Bogu, człowieku, życiu, miłości, cierpieniu, śmierci; o wielu problemach, rozterkach  i absurdach dzisiejszego świata, włącznie ze współczesną „religią zdrowia i dobrego samopoczucia” – wyszła nakładem parafialnego wydawnictwa „Głos Serca”. Utrzymana jest w szlachetnej, czarno-białej stylistyce. Ilustracje to dzieło Janiny, Krysi i Karoliny Sobczakównych – utalentowanych plastycznie prawnuczek Zinaidy Sobczak, repatriantki z Kazachstanu, wnuczek Elwiry (bohaterki książki Ludmiły Figiel „Przez czerwone morze”), córek Andżeliki.

Całkowit dochód ze sprzedaży tego wydawnictwa przeznaczony jest na pomoc dzieciom w Afryce. 

Ks. Kazimierz zaprasza na stronę https://sites.google.com/view/sumienie/home, gdzie można złożyć zamówienie. Po złożeniu zamówienia skontaktuje się z każdym zainteresowanym i prześle książkę na wskazany adres.

(asz)

Fot. z archiwum Autora i (asz)

 

 

Anna Szopińska 03.11.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

5 komentarzy
*ANONIM* 08:15 04.11.2019

Książka już do mnie dotarła!!!po wstępnym przeglądnięciu studiowanie rozpoczęłam od listopada.Każde zdanie to kolejna refleksja Prawie 70 na liczniku i pytanie czy zdążę.Cierpienie ?ile w nim pychy daj Boże pokory?jak przekazać młodym żeby nie żyli złudzeniami a w swoim życiu nie czuć sięButy

Luna 22:54 03.11.2019

To straszne: mamy sumienie dla zwierząt a brakuje go dla tonących w M.Śródziemnym, Syryjczyków, Kurdów i wielu, wielu innych

sumienie 23:52 03.11.2019

Także dla mordowanych chrześcijan w Libanie, Afganistanie, Pakistanie, w Sudanie, Nigerii i w tylu innych krajach świata :-(

nemo 15:22 03.11.2019

Gratuluję zgrabnego artykułu 🤓👍

nemo 15:21 03.11.2019

Gratuluję artykułu 🤓👍

Zobacz również